Futboll

Nga Kina në Greqi e Turqi/ Lista e zezë ku futbollistët nuk duhet të shkojnë!

Një listë e zezë me kuptimin e plotë të fjalës. FIFPro , shoqata ndërkombëtare e futbollistëve, ka publikuar nëpërmjet kanaleve të saj një listë të vendeve në të cilën lojtarët nuk është e këshilluar të transferohen, për shkak të shkeljeve sistematike dhe shumë të përhapura të kontratave. Bëhet fjalë për Algjerinë, Kinën, kategorinë e dytë të Greqisë, Libinë, Rumaninë, Arabinë Saudite dhe Turqinë. Motivet janë të ndryshme.

Për sa i përket Rumanisë dhe Turqisë, sindikata ka bërë të ditur se mungesa e korrektësisë në shlyerjen e pagave është një problem i vjetër dhe ende aktual. Përveç kësaj, në Rumani, një numër i konsiderueshëm klubesh janë të përfshirë në procedura ligjore pa fund, çka ka pasoja të rënda për sportistët, që nuk ja dalin të fitojnë të drejtat e tyre për t’u dëmshpërblyer.

Ndërkohë, në vitet e fundit Greqia ka rezultuar vendi me numrin më të madh që kërkojnë ndihmën e shoqatës profesioniste të futbollistëve për shlyerjen e munguar të pagave, fenomen ky që është shumë i përhapur në kategorinë e dytë.

Çështja e pagave ka arritur një nivel shqetësues edhe në Algjeri, Kinë dhe Arabinë Saudite. Ndryshon diskutimi për Libinë ku është gjithnjë e më i lartë numri i lojtarëve të huaj që mbeten të bllokuar në këtë vend, pasi klubet ku janë të impenjuar refuzojnë që t’u japin dokumentin e nevojshëm për transferimet.

TESTONI NJOHURITË TUAJA RRETH PREMIER LEAGUE

QUIZ/ Premier League 2021-2022 – Sa mirë e kujtoni sezonin që sapo u mbyll?

Të Fundit

EVENTET NË SUPERSPORT

La Liga 2022/2023

PWDLGFGADifPts
1Real Sociedad
0
0
0
0
0
0
0
0
2Elche
0
0
0
0
0
0
0
0
3Celta de Vigo
0
0
0
0
0
0
0
0
4Cadiz
0
0
0
0
0
0
0
0
5Rayo Vallecano
0
0
0
0
0
0
0
0
6Real Madrid
0
0
0
0
0
0
0
0
7Villarreal
0
0
0
0
0
0
0
0
8Barcelona
0
0
0
0
0
0
0
0
9Atletico Madrid
0
0
0
0
0
0
0
0
10Sevilla
0
0
0
0
0
0
0
0
11Mallorca
0
0
0
0
0
0
0
0
12Almeria
0
0
0
0
0
0
0
0
13Valencia
0
0
0
0
0
0
0
0
14Athletic Club
0
0
0
0
0
0
0
0
15Espanyol
0
0
0
0
0
0
0
0
16Real Betis
0
0
0
0
0
0
0
0
17Getafe
0
0
0
0
0
0
0
0
18Real Valladolid
0
0
0
0
0
0
0
0
19Osasuna
0
0
0
0
0
0
0
0
20Girona
0
0
0
0
0
0
0
0


To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency