Futboll

“Nga Kombëtarja te Dinamo dhe e ardhmja e Rashicës”, Altin Lala rrëfehet në “FanZone”

Ish mesfushori dhe kapiteni Kombëtares Shqiptare, Altin lala ishte sot i ftuar në një lidhje direkte me emisionin FanZone në ekranin e Supersport, ku tregoi si po kalon ditët në izolim dhe iu përgjigj pyetjeve të panelit të gazetarëve dhe tifozëve në rrjetet sociale.

Si po i kalon ditët në izolim?
Nuk kam qenë shumë i izoluar. Kam qenë në lëvizje për çështje pune në fakt dhe nuk e kam ndjerë shumë këtë periudhë të vështirë.

Cila ndeshje te Kombëtarja të ka ngelur në mendje?
Pyetje shumë e vështirë. Për mendimin tim kemi bërë 2-3 ndeshje ku kemi luajtur shumë mirë në 2004-2005. Në kohën time ajo ka qenë periudha shumë e mira, ndonëse nuk ia dolëm të kualifikohemi në Europian. Me Greqinë ka qenë një ndeshje shumë e veçantë, ku atmosferën e tifozëve aty nuk e kam parë as në Gjermani.

A e kujtoni ndeshjen me Gjermaninë në Leverkusen?
Kanë qenë vitet 2000 dhe kemi pasur lojtarë shumë cilësorë, që kanë qenë në formacione në klubet e tyre. Ka pasur edhe luhatje, pasi ka qenë edhe kohë tranzicioni në Shqipëri. Kemi pasur fatin që dolëm jashtë, ku fituam goxha eksperiencë.

Keni dalë nga klubi i Dinamos, a e keni menduar ndonjëherë të investoni aty?
Është skuadra ime e zemrës me të cilin kam qenë edhe tifoz që i vogël. Dinamo nuk ka as klub, as fusha, as një strukturë të mirëfilltë. Për momentin nuk di gjë, por ndoshta në të ardhmen mund të bëj diçka për këtë klub.

Pse mendoni se Rashica zgjodhi Kosovën e jo Shqipërinë?
Ai u largua nga Shqipëria sepse nuk e morën në Europian. Ai do të kishte qëndruar nëse e merrnin. Mendoj se ishte logjike që ai të kalonte te Kosova, pasi aty është vendi ku ka lindur. Futbollistët nuk e mohojnë që janë shqiptarë, por vendosin të luajnë për Zvicrën ose Kosovën, nuk ka ndonjë të keqe, aty e shohin më mirë ata. Ne i futemi politikës dhe pse nuk marrim vesh.

Kohët e fundit është folur për një kalim të tij te Liverpooli…
Çdo gjë është ndaluar dhe për momentin e rëndësishme të nisë futbolli dhe më pas ta marrin veten klubet. Për momentin nuk mund të them asgjë.

A mendoni se Kosova mund t’ia dalë të shkojë në Europian?
Kosova ka shanse shumë të mira të kualifikohet në Europian. Kanë bërë ndeshje shumë të mira dhe kanë kualitete të fitojnë të dyja ndeshjet. Nuk e di si do të jetë gjendja fizike e lojtarëve.

Po Kombëtaren Shqiptare si e shihni në këto momente?
Shqipëria ka djem të rinj. Broja dhe Kumbulla premtojnë shumë në klube të mëdha. Ka elemente të rinj dhe do të përforcohet Kombëtarja. Shpresoj që në të ardhmen të kualifikohemi përsëri në Europian. E kisha ëndërr ta shikoja Kombëtaren ne Europian dhe ia arrita asaj dite, ndonëse nuk isha si futbollist në 2016.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency