Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Nga kualifikimet europiane, te sukseset në kampionate/ Rekordet e trajnerit Ilir Daja!

Titulli i fituar në Kosovë me Ballkanin është një tjetër sukses i Ilir Dajës që konfirmon absolutisht vlerat e tij si trajner. Lojtarët e Ballkanit e festuan plotësisht triumfin ndaj Ferizajt, që i konfirmoi si kampionë të Kosovës për të dytën herë radhazi, por është një sukses që mbart vlera të mëdha edhe për Ilir Dajën, që fiton kampionatin e pestë në karrierën e tij si trajner.

Tekniku kryeqytetas e fitoi titullin e parë me Elbasanin në 2006, për të vijuar me suksesin tek Dinamo në 2008, me Skëndërbeun në 2018 dhe së fundmi dy titujt e fituar radhazi me Ballkanin në kampionatin kosovar. Një karrierë e “çmendur”, e mbushur me lavdi dhe trofe si për të sinjalizuar që ai mbetet një nga trajnerët më të suksesshëm shqiptar të 20 viteve të fundit.

Lexo edhe:

Për të pasuruar koleksionin e tij të gjerë tanimë, shërbejnë edhe kualifikimet në kompeticionet e rëndësishme europiane. Në 2017, Daja e kualifikoi Skëndërbeun në Europa League, pas një rrugëtimi të gjatë dhe sfidues ku më pas në play-off eliminuan një skuadër gjigande si Dinamo Zagreb. Dhe në fillimin e këtij edicioni futbollistik, Ilir Daja i mundësoi suksesin më të madh Ballkanit në Kupat e Europës, duke kualifikuar për herë të parë një skuadër kosovare në skenën elitare të kontinentit, në Conference League.

Një kompeticion ku nuk munguan paraqitjet dinjitoze, nga ku Ballkani u largua me dinjitet. Të gjithë këto suksese të Ilir Dajës, të shtrirë në një karrierë thuajse 20-vjecare plotësojnë më së miri një mozaik të plotë dhe të konsoliduar të teknikut kryeqytetas se si duhet të duket imazhi i një trajneri ideal që në cdo skuadër dhe në cdo ambient ka ditur të sjellë me vete fitoret, lojën e bukur dhe lavdinë.

Lajme të tjera

Itali

Nasser Al-Khelaifi është i interesuar për një klub italian. Pronari i PSG-së, po mendon të blejë Sampdorian sipas raportimeve të L’Equipe. Skuadra zhvilloi një...

Kategoria Superiore

Ngjarje e rëndë dhe shumë e shëmtuar në përfundim të sfidës Tirana – Bylis 2-2, e luajtur në Rrogozhinë. Pas vërshëllimë së trefishtë për...

Futboll

Kastriotët janë fitues të finales së Sunday League Albania, pasi mundën minimalisht 1-0 Prestige. Skuadra e drejtuar nga trajneri Gentian Verli triumfoi falë një...

Bundesliga

Pasi humbën titullin në mënyrë dramatike në shtëpi, lojtarët e Dortmundit të drejtuar nga trajneri Edin Terzic shkuan për t’u përshëndetur me tifozët, të...