Connect with us

Hi, what are you looking for?

Premier League

Nga “mrekullia” tek “drama”,  Leicester vetëm një hap larg Championshipit

Në sezonin 2015-2016 në Premier League u regjistrua një nga surprizat më të bukura të futbollit. Në kampionatin më të bukur në planet, skuadra kampione e atij edicioni ishte një nga emrat më pak të kuotuara për të arritur suksesin, por në fund Leicester City u kurorëzua si fituese e Premier League.

Shtatë vite pas atij suksesi magjik, sot “dhelprat” janë me një këmbë në Championship. Skuadra që fitoi simpatinë e mbarë opinionit sportive në botë, sot ndodhet në pozita tepër të vështira, në vendin e 18-të, me 30 pikë pas 35 ndeshjesh.

Claudio Ranieri ishte trajneri që realizoi një mrekulli, por sot Leicester nga ndeshja e fundit e atij sezoni kur u shpall kampion kishte vetëm një lojtar në skuadrën që zbriti në fushë në përballjen e javës së 35-të, Jamie Vardy, ndërkohë që dhe Daniel Amartey është pjesë e ekipit, të gjithë të tjerët janë larguar.

Situata nuk është aspak e mirë te “dhelprat” që në 3 ndeshjet e fundit do të synojnë që të marrin pikët e mjaftueshme për të shmangur zbritjen në nivelin e dytë të futbollit në Angli.  Humbja me Fulhamin 5-3  ishte një goditje e rëndë për Leicesterin, që bëri një tjetër hap pas, duke iu afruar rënies.

Lexo edhe:

Rënia nga kategoria do të sillte akoma dhe më shumë probleme, që lidhen me financat, pasi klubi po has vështirësi në muajt e fundit e largimi nga Premier League do të ishte një goditje e rëndë. Rrugëtimi I Leicester ngjason me grafikën e një ekuacioni, nga ngjitja në elitë, tek titulli I paimagjinueshëm kampion e tani, një rikthim I mundshëm në Championship.

 

Lajme të tjera

Lajme

Shqipëria është gati për të nisur aventurën e saj në Euro 2024. Kuqezinjtë zhvilluar seancën e fundit stërvitore para sfidës së parë me Italinë,...

Euro 2024

“Besoj që performanca nuk ishte aq e mirë siç e kishim përgatitur. Ka gjëra që duhen përmirësuar, i kemi lejuar shumë hapësira Italisë e...

Euro 2024

Kroacia do të jetë kundërshtari i radhës për Shqipërinë në Grupin B të Euro2024. Skuadra kuqezi vjen pas humbjes me Italinë, por pa humbur...

Bundesliga

Borussia Dortmund nuk humb kohë, teksa vetëm pak orë pas largimit të trajnerit Edin Terziç, emëron edhe pasuesin e tij. Turku Nuri Sahin do...