Connect with us

Hi, what are you looking for?

MotoGP

Nga viti 2023, MotoGP në Indi, zbulohet pista ku do të garohet

MotoGP nuk e ka bërë ende publik kalendarin e vitit 2023, por ka konfirmuar një risi të rëndësishme: Kupa e Botës do të udhëtojë, për herë të parë në historinë e saj, në Indi. Do të jetë në pistën Buddh, pranë Nju Delhit, ku F1 tashmë ka garuar kohët e fundit.

Disa ditë më parë, Carmelo Ezpeleta, CEO i MotoGP, udhëtoi në vendin aziatik për të verifikuar interesin që gjeneron organizimi i një çmimi të madh dhe vërtetoi se kishte interes të madh në një komb në të cilin 75 për qind e automjeteve janë me dy rrota.

Drejtuesi spanjoll u shpreh i kënaqur për këtë risi.

“Ne jemi shumë krenarë që “Buddh International Circuit” do të jetë në kalendarin e vitit 2023. Kemi shumë fansa në Indi dhe jemi të emocionuar që mund ta sjellim këtë sport në vendin e tyre. India është gjithashtu një treg kyç për industrinë e motoçiklizmit. Po presim me padurim të garojmë në pistën ndërkombëtare të Buddhit, si dhe të shohim tifozët duke e përjetuar drejtpërdrejt këtë sport të jashtëzakonshëm.”

Lajme të tjera

Bundesliga

Union Berlin vijon të jetë në kërkim të një trajneri, për t’iu besuar pankinën pas shkarkimit të zviceranit Urs Fischer, teksa së fundi ka...

Featured

Jasir Asani shkëlqeu në plot kuptimin e fjalës me Kombëtaren e Shqipërisë, në kualifikueset drejt kampionatit europian, duke shënuar 3 gola e duke dhënë...

Itali

Pasi përfundoi aventurën me Tottenham sezonin e shkuar, Antonio Conte vijon të shijojë pushimet dhe kohën me familjen. Megjithatë, ashtu siç e ka theksuar...

Serie A

Interi harron Frattesin. Zikaltrit publikuan protokollin e ndeshjes ndaj Juventusit, teksa mesfushori italian nuk figuronte as mes futbollistëve të formacionit dhe as mes atyre...