Connect with us

Hi, what are you looking for?

Euro 2024

Nis epokë e re te Gjermania, zyrtarizohet trajneri i Kombëtares

Julian Nagelsmann është zyrtarisht trajneri i ri i kombëtares gjermane. Federata Gjermane e Futbollit ka prezantuar “ish”-in e Bayernit këtë të premte si pasardhësin e Hansi Flick në stolin e 4 herë kampionëve të botës.

DFB ka zbuluar dhe disa nga detajet e kontratës. 36-vjeçari ka nënshkruar një kontratë deri në 31 korrik të vitit të ardhshëm, ose e thënë më thjeshtë, deri pas finaleve të kampionatit europian Euro 2024. Që do të organizohet në Gjermani.

Nagelsmann, i cili do të përfitojë rreth 400 mijë euro në javë, do të shfrytëzojë miqësoret që do të zhvillohen deri në verën e vitit të ardhshëm. Ish-trajneri i Bayernit do të drejtojë skuadrën në ndeshjen e parë në 14 tetor, në miqësoren me Shtete e Bashkuara të Amerikës.

Edhe pse vetëm 36 vjeç, Nagelsmann ka spikatur në botën e trajningut. Hapat e para i hodhi me moshat e Hoffenheimit, para se të drejtonte skuadrën e parë. Më pas shkëlqeu tek Leipzigu, ku drejtoi nga 2019 deri në verën e 2021.

Lexo edhe:

Pastaj “gradimi” në pankinën bavareze. Me Bayernin arriti të fitonte titullin (2022), ndërkohë që ka marrë dhe dy medalje si fitues i Superkupës së Gjermanisë.

Në horizont për të është një tjetër sfidë e madhe: Kombëtarja. Nagelsmann nis një detyrë të bukur por edhe të vështirë, pasi duhet të ringrejë Gjermaninë, që ka zhgënjyer në vitet e fundit.

Klopp: A jeni në terezi?! Mosha s’ka lidhje, ka trajnerë që piqen 50 vjeç

Lajme të tjera

Serie A

Aventura e Walter Mazzarrit te Napoli mundtë quhet e përfunduar. Barazimi mes vuajtjesh ndaj Genoas në fundjavë ka bërë që De Laurentiis të humbë...

Kategoria Superiore

Kukësi ndryshoi për të katërtën herë trajnerin, kur deri më tani janë zhvilluar vetëm 24 javë.Verilindorët e nisën sezonin me Rraman Hallaçin, e vijuan...

Champions League

Hakan Calhanoglu ka dhënë një intervistë interesante, gjatë së cilës “harron” për disa momente modestinë. Gjithsesi, 30-vjeçari meriton çdo lëvdatë, pasi është ai truri...

Kategoria Superiore

Erbim Fagu do të jetë trajneri i ri i Tiranës. Pas largoi Julian Ahmatajn, presidenti Refik Halili ka marrë vendimin për t’i besuar stolin...