Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kombëtare

Nis projekti “Hap pas hapi”, trajnerët e ekipeve Kombëtare zbresin në fushë

Projekti më i ri i FSHF-së, “Hap pas hapi” ka startuar tashmë, teksa në Shtëpinë e Futbollit për dy ditë me radhë janë stërvitur lojtarë të Kombëtares U15. Të cilët aktivizohen me klubet e kampionatit shqiptar. I gjithë procesi është monitoruar nga Drejtori Teknik i FSHF-së, Fulvio Pea, dhe specialistët e Departamentit të Ekipeve Kombëtare.

Teksa seancat stërvitore janë drejtuar nga trajneri i Kombëtares U15, Armand Damo. Trajneri i Kombëtares U17, Ardi Behari, ndërsa pjesë e stafit teknik kanë qenë edhe përgatitësi atletik Iris Selimi dhe trajneri i portierëve, Erion Meta.

Lexo edhe:

Bëhet fjalë për një program mjaft të rëndësishëm për zhvillimin dhe rritjen e talenteve veçanërisht brenda territorit të Shqipërisë. Me synimin fundor që është ngritja e nivelit të ekipeve kombëtare në aspektin cilësor dhe konkurrues.

Sakaq, projekti “Hap pas Hapi”, që është ideuar dhe koordinuar nga Drejtoria Teknike në bashkëpunim të ngushtë me Departamentin e Ekipeve Kombëtare, është i fokusuar në punën individuale me të gjithë lojtarët e ekipeve tona kombëtare të moshave.

Që luajnë brenda vendit për t’i rritur ato në të gjithë elementët fizik-teknik-taktik por edhe në aspekt ekipor. Drejtor Teknik i FSHF-së, Fulvio Pea shpjegon për Fshf.org specifikat e programit dhe synimet kryesore që ka grupi i punës.

Programi është specifik sepse duam të specializojmë lojtarët tanë në role të ndryshme, kështu që do të punohet në aspektin e teknikës individuale, por mbi të gjitha taktika individuale në përpjekje për të përmirësuar lojtarin e më pas për të krijuar një lidhje të fortë në fushë mes lojtarëve vendas, duke qenë se futbolli është një lojë skuadre dhe lidhja mes lojtarëve vlen shumë”, thotë Pea.

Projekti po angazhon të gjithë lojtarët të cilët jetojnë në Shqipëri e që janë pjesë e ekipeve tona kombëtare të këtyre moshave. Ndërkohë që në këto ditë të para kanë marrë pjesë 21 lojtarët e Kombëtares U15. Në fillim është punuar në sallën e forcës e më pas grupi ka dalë në fushë për stërvitjen taktike.

“Hap pas hapi” është konceptuar për të gjithë futbollistët të cilët aktivizohen në klubet shqiptare dhe që janë pjesë e ekipeve kombëtare të moshave nga U15 e deri te U19.

Lajme të tjera

Bundesliga

Union Berlin vijon të jetë në kërkim të një trajneri, për t’iu besuar pankinën pas shkarkimit të zviceranit Urs Fischer, teksa së fundi ka...

Featured

Jasir Asani shkëlqeu në plot kuptimin e fjalës me Kombëtaren e Shqipërisë, në kualifikueset drejt kampionatit europian, duke shënuar 3 gola e duke dhënë...

Itali

Pasi përfundoi aventurën me Tottenham sezonin e shkuar, Antonio Conte vijon të shijojë pushimet dhe kohën me familjen. Megjithatë, ashtu siç e ka theksuar...

Serie A

Interi harron Frattesin. Zikaltrit publikuan protokollin e ndeshjes ndaj Juventusit, teksa mesfushori italian nuk figuronte as mes futbollistëve të formacionit dhe as mes atyre...