Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Njihuni me “killerin” kroat që ka “pluhurosur” rekordin e Erling Haalandit në Austri

Fama e Erling Braut Haaland (sulmues i Manchester city-t), filloi t’i kalonte kufijtë kur, sapo filloi sezoni 2019-20, shënoi gjashtë gola në katër javët e para të Bundesligës austriake (ishte pjesë e Red Bull Salzburgut). Këtë rekord të gjigantit suedez e ka “pluhurosur” Marin Ljubicic, futbollisti i ri i lindur në Split më 28 shkurt 2002). Numri 9 i LASK Linzit, pjes e Kroacisë U-21, ka shënuar gjashtë gola në tri ndeshjet e para në elitën e futbollit austriak. Një moment historik që në Austri ishte arritur vetëm nga Tibor Nylasi (Austri Vjenë/1983) dhe Oliver Bierhoff (Austri Salzburg/1990). Shifrat e Ljubicicit shkojnë deri në nëntë po të shtojmë edhe tregolëshin që ka realizuar në Kupë ndaj Schaz (1-9).

Realizoi “poker” golash në vetëm 60 minuta lojë kundër Wolfsbergerit (1-5).

“Kurrë nuk kisha shënuar katër gola në një ndeshje… edhe pse është e vërtetë që nuk kam shumë kohë që jam profesionist,” – thotë talenti kroat.

Klubi i tij i ri po fërkon duart, pasi mund të fitojnë shumë para nga shitja e mundshëm e sulmuesit. Ljubicic erdhi në formë huazimi nga Hajduk Split, por LASK Linz rezervoi një klauzolë blerjeje prej vetëm 2.4 milionë eurosh.

“Disa klube austriake dhe të huaja e kishin atë në axhendën e tyre… por ne arritëm ta bindnim të vinte tek ne,” – mburret drejtori sportiv i LASK-ut, Radovan Vujanoviç.

Lajme të tjera

Europa League

Kapiteni i Atalanta-s në finalen e Europa League, të cilën skuadra italiane e fitoi me rezultatin 3-0 ndaj Bayer Leverkusen, Berat Gjimshiti deklaroi për...

La Liga

Drejtuesit e Barcelonës kanë nisur të mendojnë tashmë për sezonin e ardhshëm me skuadrën që i duhet të kënaqej vetëm me vendin e dytë...

Europa League

Duke folur për mediet pas disfatës në finalen e Europa League, që korrespondon edhe me humbjen e parë pas 51 ndeshjes, trajneri i Bayer...

Spanjë

Mesfushori i Real Madrid-it, Toni Kroos ka vendosur të largohet nga futbolli pas përfundimit të EURO 2024. Kampionati europian në Gjermani do të jetë...