Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Nouhaila Benzina shkon përtej realitetit, hixhabi i saj mbërrin në FIFA 23

Nouhaila Benzina vazhdon të shkruajë histori dhe të jetë referencë në botën myslimane. Nëse debutimi i saj historik me hixhab në një Kupë Botërore kundër Koresë ishte një moment historik, qendërmbrojtësja marokene ka kaluar një pengesë tjetër: atë virtuale.

Në përditësimin e fundit të FIFA 23, loja e futbollit “par excellence”, veshja është përfshirë në atributet e futbollistes dhe imazhi i saj është besnik ndaj atij që shfaqet në fushë.

Lexo edhe:

Pavarësisht nga fakti se, në fillim, përditësimi kishte një gabim që nënkuptonte se Benzina nuk ishte e disponueshme midis atyre që u zgjodhën në 11-shen e ekipit afrikan, përdoruesit tani mund ta aktivizojnë qendërmbrojtësen marokene.

Maroku është duke zhvilluar Botërorin më të mirë në historinë e tij. Vajzat nga vendi afrikan kanë kaluar për herë të parë fazën e grupeve, kanë mundur Kolumbinë dhe kanë lënë jashtë Gjermaninë.

Tani ato duhet të luajnë kundër Francës, kundër një rivaleje të madhe, duke pasur parasysh numrin e madh e emigrantëve me origjinë nga Maroku në Francë.

Në Botërorin e kaluar, në Katar, pati trazira, sidomos ditën kur të dyja skuadrat u takuan në gjysmëfinale të turneut.

Lajme të tjera

Spanjë

Lajme të mira te Real Madrid. Në seancën e fundit stërvitore, organikës së trajnerit Carlo Ancelotti-t i është bashkuar edhe Vinicius Jr. Lexo edhe:...

Featured

Rubin Kazan u përball në transfertë me Baltika, në kuadër të javës së 18-të të Premier League-s ruse. Gjashtë minuta i kanë mjaftuar sulmuesit...

Serie A

Si mund të komunikosh me portierin dhe t’i japësh udhëzime taktike kur skuadra juaj është në fushë me dy lojtarë më pak, kur kanë...

Futboll

Neymar e ka përjetuar shumë keq rënien e Santosit në divizionin e dytë të futbollit brazilian, njësoj si gjithë tifozët e skuadra historike. Sulmuesi...