Connect with us

Hi, what are you looking for?

Lajme

Novak Djokovic sportisti i vitit, Bellingham në “show-n” e futbollit

Serbian tennis player Novak Djokovic poses for the media after winning "Sportsman of the year 2024" at the Laureus Sports Awards ceremony in Madrid, Monday, April 22, 2024. (AP Photo/Manu Fernandez)

Ceremonia e prezantimit të çmimeve prestigjioze “Laureus” u mbajt mbrëmjen e së hënës në “Palacio de Cibeles” në Madrid. Çmimin “Sportisti i Vitit” e fitoi serbi Novak Djokovic, i cili ishte i pranishëm në kryeqytetin spanjoll jo për të luajtur Masters-in 1000, por për të marrë këtë vlerësim.

Djokoviç, protagonist i një viti të mrekullueshëm që lamë pas, me 3 fitore në Slams, një finale Wimbledon dhe titulli “ATP”, arriti suksesin ndaj kampionëve të tjerë të mëdhenj të sportit, si piloti i Formula 1 Max Verstappen, futbollistët Erling Haaland dhe Lionel Messi, kampionët e kërcimit me shkop, Armand Duplantis dhe Noah Lyles, atleti më i shpejtë në planet.

Lexo edhe:

Nuk është hera e parë që Novak është protagonist. Çmimi i së dielës është i pesti pas atyre të viteve 2012, 2015, 2016 dhe 2019. Çmimi iu dorëzua atij nga legjenda e futbollit amerikan Tom Brady, një tjetër sportist i jashtëzakonshëm dhe që ka një miqësi të hershme me Djokovic.

Mesfushori i Real Madrid, Jude Bellingham ishte fituesi i çmimit “zbulimi i vitit”, teksa futbollisti i “Los Blancos” po tregon se është një nga më të rëndësishmit në skuadër. Bellingham ishte shumë i lumtur për vlerësimin, ku iu dhurua nga tenisti spanjoll Carlos Alcaraz. Anglezi është në vitin e parë të kontratës më Realin, ku u transferua nga gjermanët e Borussia Dortmund.

Madje, disa parashikime theksojnë se nëse sezoni i Bellingham mbyllet me La Liga dhe Champions League, atëherë lojtari është kandidati kryesor për çmimin më të rëndësishëm për një futbollist, atë të topit të artë.

Lajme të tjera

Futboll

Vinicius Junior ka përfunduar në shënjestrën e ish-futbollistit brazilian, Carlos Alberto Gomes, i njohur si Pintinho. Ky i fundit që ka bërë karrierë në...

Euro 2024

Një përplasje e rëndë ndodhi në ndeshjen Skoci-Hungari, me lojtarin e hungarezëve Barnabas Varga që ka rënë pa ndjenja në tokë pas tronditjes së...

Kombëtare

Armando Broja do të largohet nga Chelsea këtë verë. Për sulmuesin ka patur oferta nga disa skuadra europiane, por SuperSport mëson ekskluzivisht nga burime...

Euro 2024

Trajneri i Spanjës, Luis De La Fuente tha për mediet në prag të ndeshjes ndaj Shqipërisë që luhet këtë të hënë për llogari të...