Connect with us

Hi, what are you looking for?

Basketboll

Nuggets mposht Warriors mes spektaklit, Lakers merr leksion në Houston!

Nov 8, 2023; Denver, Colorado, USA; Denver Nuggets center Nikola Jokic (15) attempts a shot against Golden State Warriors forward Kevon Looney (5) and guard Klay Thompson (11) in the third quarter at Ball Arena. Mandatory Credit: Isaiah J. Downing-USA TODAY Sports

U luajtën ndeshjet e radhës të kampionatit amerikan të basketbollit, NBA. Ndeshja më e fortë e mbrëmjes ishte padyshim ajo mes kampionëve në fuqi Denver Nuggets dhe skuadrës më të titulluar të dekadës së fundit, Golden State Warriors. Në sfidën e zhvilluar në “Ball Arena”, vendasit nisur edhe nga mbështetja e zjarrtë e tifozëve triumfuan në periodën e parë dhe të dytë duke shkuar në dhomat e zhveshjes me avantazhin e 6 pikëve, 53-47.

Në fraksionin tjetër të përballjes Golden State ishte më kërkuese dhe arriti të mbyllë periodën e tretë në avantazh të dy pikëve. Në fund ishte rezervuar spektakli i madh. Perioda e katërt solli përmbysje pas përmbysje duke mos pasur kohë për asnjë sekond pushim. Pas zhurmës së sinjalizimit të mbylljes së takimit ishin kampionët e Nuggets që me vetëm 3 pikë diferencë (108-105) morën fitoren në një ndeshje të çmendur. Shkëlqeu mbi parket sërish Nikola Jokic, që ishte autor i 35 pikëve dhe 13 topave në tabelë.

Lexo edhe: 

Nga ana tjetër Stephen Curry ngeli në kuotën e 23 pikëve, duke mos bërë më shumë për Warriors. Me këtë sukses Nuggets konsolidon pozitat në krye të klasifikimit të konferencës së perëndimit, ndërsa Golden State pësoi humbjen e dytë në 3 sfidat e fundit.

Në duelin tjetër të mbrëmjes, Lakers mund të quhet zyrtarisht në krizë të thellë rezultatesh, pasi pësoi humbjen e tretë radhazi, kësaj here nga Houston Rockets. Në ndeshjen e luajtur në “Toyota Center” sfida u vulos praktikisht që në pjesën e parë, pasi rezultati shënonte 66-45 për vendasit.

Edhe në periodat e fundit të takimit Rockets ishin dukshëm dominues ndaj Lakers duke mbyllur të gjithë përballjen në shifrat 128-94. LeBron James ishte në hije në këtë takim pasi shënoi vetëm 18 pikë. Skuadra nga Los Angeles nuk e ka nisur mirë këtë edicion duke treguar shumë oshilacione në lojë dhe rezultate.

Në sfidat e tjera të mbrëmjes, Milwaukee Bucks fitoi me shumë vështirësi në shtëpi me rezultatin 120-118 ndaj Detroit Pistons. Takimi u vendos vetëm në periodën e fundit, ku Damian Lillard ishte deçiziv për vendasit.

Sezoni aktual i NBA po tregon se nuk ka diferenca të mëdha mes skuadrave dhe se emrat e mëdhenj nuk po luajnë si të tillë.

Lajme të tjera

Featured

Jasir Asani shkëlqeu në plot kuptimin e fjalës me Kombëtaren e Shqipërisë, në kualifikueset drejt kampionatit europian, duke shënuar 3 gola e duke dhënë...

Itali

Pasi përfundoi aventurën me Tottenham sezonin e shkuar, Antonio Conte vijon të shijojë pushimet dhe kohën me familjen. Megjithatë, ashtu siç e ka theksuar...

Serie A

Interi harron Frattesin. Zikaltrit publikuan protokollin e ndeshjes ndaj Juventusit, teksa mesfushori italian nuk figuronte as mes futbollistëve të formacionit dhe as mes atyre...

Champions League

Mesfushori i kombëtares së Shqipërisë, Kristjan Asllani ishte përzgedhur titullar nga trajneri Simone Inzaghi në ndeshjen e Champions League të Interit në transfertë ndaj...