Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Nuk mësoi kurrë anglisht, Teves tregon arsyen e çuditshme

Carlos Tevez ishte një nga ata lojtarë që la gjurmë kudo që shkoi. I dalë nga akademia e Boca Juniors, në një moshë shumë të hershme ai përgatiti valixhet për të bërë bërë hapin e madh Premier League.

Gjatë thuajse një dekade në Angli në radhët e West Hami, Manchester United dhe Manchester City-t, “Apache” u kritikua për mungesën e interesit të tij për të mësuar gjuhën angleze.

Në një intervistë për “DSportsRadio”, sulmuesi legjendar argjentinas ka komentuar arsyen e një vendimi kaq të çuditshëm.

Lexo edhe: 

“Unë nuk doja të mësoja anglisht, doja që ata (skuadra) të mësonin spanjisht. Kam pasur një xhaxha që luante për River Plate. Ai luajti në skuadrën e rezervave dhe kur do të bënte debutimin me ekipin e parë u thirr për të luftuar në Luftën e Malvinas”, rrëfeu ish-sulmuesi argjentinas. “Ai vuajti shumë pasi u kthye dhe u bë i alkoolizuar. Kjo më preku shumë sepse ishim shumë të afërt,” tha me sinqeritet “Apache”.

Carlos Tevez, kur ishte 18 vjeç, shkoi në Angli tek West Hami për t’u bashkuar më vonë me Manchester United të Sir Alex Ferguson.

“Shtatë vitet që isha në Angli ishin sit ë thuash: “Mirë, jam këtu për punë, por nuk do të përshtatem me kulturën angleze. Çdo gjë ka një arsye. Nuk e kam treguar kurrë këtë histori deri më sot”.

Lajme të tjera

Lajme

Shqipëria është gati për të nisur aventurën e saj në Euro 2024. Kuqezinjtë zhvilluar seancën e fundit stërvitore para sfidës së parë me Italinë,...

Euro 2024

“Besoj që performanca nuk ishte aq e mirë siç e kishim përgatitur. Ka gjëra që duhen përmirësuar, i kemi lejuar shumë hapësira Italisë e...

Euro 2024

Sulmuesi kryesor i Italisë në këtë Europian, Gianluca Scamacca foli në konferencë për shtyp para ndeshjes me Shqipërinë. Lojtari që aktivizohet me Atalantën në...

Kombëtare

Erjon Bogdani vijon të jetë golashënuesi më i mirë në historinë e kombëtare shqiptare me 18 rrjeta. Ish-sulmuesi i njohur, i cili në Itali...