Connect with us

Hi, what are you looking for?

La Liga

Ofendoi me thirrje raciste Vinicius Junior, Mallorca merr vendimin për tifozin

Klubi i Mallorcas lëshon një deklaratë ku informon për sanksionin (nuk lejohet të hyjë në stadium për tre vjet) e vendosur nga Komiteti i Etikës ndaj tifozit që përdori fyerje raciste ndaj Vinicius Junior në ndeshjen e luajtur më 5 shkurt kundër Realit të Madridit.

Përveç kësaj, i njëjti tifoz përsëriti të njëjtën gjë një javë më vonë me Samu Chukwueze, futbollist i Villarrealit.

“Në përputhje me rregulloret e klubit të Mallorcas për mbajtësit e biletave të sezonit dhe spektatorët që marrin pjesë në “Estadi Mallorca Son Moix”, Komiteti i Etikës i Klubit sanksionon tifozin që shqiptoi fyerje ksenofobike si ndaj lojtarit të Realit të Madrid, Vinícius Júnior, ashtu edhe ndaj Samu Chukwuezes, futbollisti i Villarrealit”, thuhet në njoftimin për shtyp të lëshuar nga Mallorca.

Kryetarja e Gjykatës Hetimore 3 të Palmës Martina Mora, i ka dërguar thirrje brazilianit Vinicius Junior për të dëshmuar më 4 prill për fyerjet e ndodhura gjatë përplasjes me Mallorcan.

Lexo edhe:

Në të njëjtën ditë, si i pandehur do të duhet të paraqitet edhe tifozi Mallorcas, i cili u identifikua nga Policia Kombëtare si autori i fyerjeve raciste. Ai do të duhet të paraqitet personalisht ndërsa futbollisti i Realit të Madridit mund të dëshmojë me videokonferencë.

Lajme të tjera

Itali

Romelu Lukaku nuk është një nga lojtarët e konfirmuar për organikën e sezonit të ardhshëm tek Inter. Sulmuesi belg do të rikthehet në Londër...

Sport

Suedia është bërë vendi i parë në botë që ka regjistruar zyrtarisht seksin si sport. “Si çdo sport tjetër, arritja e rezultateve të dëshiruara...

Merkato

Raphaël Guerreiro e mbylli mes lotësh aventurën 7-vjeçare me Borussia Dortmund. Anësori i majtë portugez, shpresonte të largohej me titull dhe festë, por dëshira...

Featured

Andrea Pirlo rikthehet të luajë futboll në moshën 44-vjeçare. Mediet italiane raportojnë se Pirlo do të luajë në Kings League, pas mbylljes së eksperiencës...