Tenis

Osaka në histori, triumfon në Australian Open dhe ngjitet në majën e botës!

Pas triumfit në US Open verën e kaluar, Naomi Osaka e nis në mënyrën më të mirë edhe vitin 2019. Tenistja japoneze mposhti 2-1 me sete në një sfidë shumë të luftuar çeken Petra Kvitova duke fituar për herë të parë në karrierë edhe grand slamin e parë të vitit Australian Open. Sukses ky që do ta ngjisë Osakën në vendin e parë të renditjes botërore WTA këtë të hënë me Naomin që do të vendosë një rekord historik pasi do të bëhet tenistja e parë aziatike që ngjitet në krye të klasifikimit botëror.Për tu kthyer te ndeshja, seti i parë ishte shumë i luftuar dhe u vendos vetëm në fund të anojë në anën e 21-vjeçares japoneze me rezultatin 7-6, ndërsa në të dytin është tenistja çeke që merr kontrollin dhe arrin të fitojë në shifrat 7-5. Gjithsesi në të tretin është sërish Osaka që do triumfojë në shifrat 6-4 dhe bëhet numri 1 në botë.Në gjysmëfinale, Kvitova eliminoi lehtësisht amerikanen Danielle Collins, ndërsa Osaka mundi Karolina Pliskovan, kjo e fundit në çerekfinale eliminoi Serena Willimas-in.

Kujtojmë që nesër në 9:30 do të zhvillohet finalja për meshkuj mes Novak Djokovic dhe Rafael Nadal një sfidë që premton spektakël dhe drithërima.

 

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency