Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Ousmane Dembele mund të ishte blerë për 1.5 milionë Euro

Ousmane Dembele  mund të ishte blerë për 1.5 milionë Euro. 105 milionë Euro i kushtoi klubit katalanas transferimi i sulmuesit francez, por blaugranat mund ti kishin siguruar shërbimet e tij për një shumë akoma edhe më të vogël. Në 2014, Kombëtarja U-19 e Francës zhvillonte takimin e saj në kuadër  të kualifikueseve të kampionatit europian të të rinvje, në këtë përballje aktivizohej dhe talenti 20-vjecarë, i cili tërhoqi vëmndjen e menaxherëve të Barcelonës. Dembele në atë kohë aktivizohej për ekipin e dytë te Renne dhe mund të largohej prej tyre për shumën e 1.5 milionë Eurove. Katalanasit shfaqën interes konkret, por kontrata që ai kishte me Rennes, ishte pjesërisht e ligjshme. Gjatë sezonit 2014-2015 situata u rihap sërish, por blaugranat e kishin zhvendosur vëmëndjen e tyre tek të tjerë talente.

Më pas erdhi dhe embargo nga ana e Fifas për Barcen dhe aty cdo lloj tratative i erdhi fundi. Bisdedat mes Dembele dhe menaxherve të Barcelonës, vazhdonin, por në fund sulmeusi zgjodhi të transferohej te Borussia Dortmund, pasi në radhët e katalansve, e dinte që minutat do të ishin të pakta për të, pasi në sulm ndodhej treshja Messi, Suarez, Neymar. Tre vite më pas, largimi i sulmuesit brazilian, i hapi rrugë transferimit të Dembele, me një ndryshim të madh, nga 1.5 milionë Euro që ishte mundësia për ta blerë atë, katalanasit, u detyruan të realizojnë transferimin më të shtrenjtë në historinë e këtij klubi.

Lajme të tjera

Kategoria Superiore

Big Brother Mania edhe në mbrëmjen gala “Më të mirët 2022”, që organizohet nga FSHF dhe Digitalb, dhe që po transmetohet në SportNews, teksa...

Segunda Division

Myrto Uzuni rikthehet vrullshëm. Pas dy ndeshjes mungesë për shkak dëmtimi, sulmuesi i Kombëtares Shqiptare është rikthyer titullar në sfidën Granada-Andorra dhe ka shënuar...

Kategoria Superiore

Supersport lajmëroi një javë më parë se Partizani e ka gjetur pasuesin e Xhuljano Skukës. Të kuqtë kishin shënjestruar sulmuesin e Trepca 89′, Christian...

Kategoria Superiore

Në prononcimin për SportNews përpara fillimit të mbrëmjes gala “Më të mirët 2022” që organizohet nga FSHF dhe Digitalb, foli edhe Refik Halili, presidenti...