La Liga

Pagë të lartë? Messi paguan taksa sa për 120 mijë banorë

Në Spanjë, ankthi se mos humbasin Lionel Messin është real. Argjentinasi ende nuk ka rinovuar me Barcelonën dhe nuk është e thënë që do ta bëjë. Zgjedhjet për presidencën e klubit katalan mbahen në mars dhe vetëm më pas argjentinasi mund të flasë me numrin një të klubit, ndërkohë ofertat nuk i mungojnë.

Paris Saint Germain ka dalë hapur me Di Marian, Pochetinon dhe Verratin, që kanë bërë të ditur se e presin krahëhapur. Manchester City i Guardiolës, si shpjegojnë nga Anglia, është për momentin në pozita pritjeje dhe do ta nisë sulmin për të marrë Messin pas pak muajsh, kur situata të jetë më e qartë, ndërkohë dridhen edhe organet tatimore spanjolle.

Raporti i Messit me organet tatimore nuk ka qenë gjithmonë idilik, duke kujtuar se disa vite më parë Messi u dënua për evazion fiskal, por që nga ai moment, 6 herë fituesi i Topit të Artë ka paguar taksat dhe çfarë taksash, duke u kthyer në një nga kon tribuesit më të mëdhenj në Spanjë.

Gazeta “El Periodico de Catalunya” ka bërë llogaritë duke zbuluar se që nga viti 2017, kur u bë rinovimin i kongtratës “faraonike”, që ka ngjallur aq shumë diskutime, kapiteni i Barcelonës ka derdhur në organet fiskale një shifër të paimagjinueshme: të paktën 370 milionë euro, 275 milionë nga të cilat vetëm si tatim mbi të ardhurat. Kaq mjafton që edhe organet fiskale të terrorizohen nga ideja se mund të ikë në një tjetër kampionat, duke i derdhur taksat diku tjetër.

E përditshmja, në një farë mënyre, bën të kundërtën e “El Pais”, që shpërtheu skandalin, duke publikuar kontratën e Messit me Barcelonën pak ditë më parë. Nga Katalunja sugjerojnë që po, është e vërtetë që argjentinasi i ka kushtuar klubit 555 milionë euro në katër vjet, por ka derdhur shumë para edhe në arkat e shtetit.

Edhe falë të drejtave të imazhit, që përfaqësojnë një tjetër zë të rëndësishëm në taksat e paguara nga Messi, duke qenë se përfiton prej tyre rreth 84 milionë euuro. Dhe duke marrë deklarimin fiskal të të ardhurave mesatare të kontributit të një qytetari spanjoll, llogaria është e bërë, argjentinasi paguan taksat e barazvlefshme me ato që derdhin jo pak, por 120 mijë banorë. Diçka që shpjegon se përse jo vetëm Barcelona ka frikë dhe dridhet nga largimi i mundshëm i tij.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency