Sport

Pandemia e Koronavirusit, si u gjunjëzua bota e sportit

Pandemia e Koronavirusit pati një ndikim të menjëhershëm në botën sportive, sa detyroi të gjitha Federatat e disiplinave të ndryshme të ndërpresin evenimentet madje edhe stërvitjet e skuadrave.

E pësoi edhe sporti, e sidomos futbolli në vendin tonë, që nuk i shpëtoi këtij virusi vrastar. Në Kategorinë Superiore ndeshjet e fundit u luajtën më 9 mars; Skënderbeu-Kukësi e Vllaznia-Partizani, të dyja pa praninë e publikut, më pas erdhi edhe vendimi drastik i Federatës Shqiptare të futbollit për ndërprerjen e kampionatit.

Në Europë, janë ndalur edhe kampionatet më të rëndësishme. Serie A e ndëmori këtë hap e para, edhe pse u shoqërua me shumë polemika, pasi përpara këtij vendimi ishin shtyrë edhe disa ndeshje të tjera. Më pas këtë vendim e morën edhe kampionatet në Spanjë, Francë, Gjermani dhe Angli, si dhe në vende të tjera. Edhe UEFA u detyrua të dorëzohej përballë Koronavirusit, teksa ndërpreu Ligën e Kampionëve dhe Europa League, por vendimin më të rëndësishëm ajo mori në 17 mars, kur vendosi shtyrjen e Europianit të këtij viti për në 2021.

Një vendim ky që menjëherë u pasua nga ai i Konfederatës Amerikano-latine, që shtyu për vitin e ardhshëm Copa America, edhe ky një eveniment i parashikuar të mbahej këtë vit. Kaosi është krijuar në botën e motorsportit. Në Formula 1 u anulua në çastet e fundit gara e parë e Botërorit, në Australi, pas pozitivitetit me Koronavirus të një anëtari të McLarenit, ndërkohë që janë shtyrë edhe garat e Bahreinit, Vietnamit, Holandës, Spanjës e Montecarlos, duke bërë që të ngrihen pikëpyetje për fillimin e sezonit. Ndërsa në Botërorin e MotoGP u anulua gara e Katarit në MotoGP, ndërkohë që u shtynë Çmimet e Mëdha të Tajlandës, Austinit dhe Argjentinës.

Po reziston ende Japonia, që vazhdon të mbajë në program Lojërat Olimpike. Edhe pse sportistë e federata të ndryshme sportive në botë po e rrisin presionin për shtyrjen e këtij evenimenti, IOC e qeveria japoneze këmbëngulin për mbajtjen normale të tij.

 

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency