Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Panucci dhe dilemat e formacionit

Liechtensteini do të jetë prova e parë e Christian Panuccit si trajner, që padyshim ka filluar të krijojë një ide mbi atë që mund të jetë formacioni i tij në këtë debutim. Sigurisht që trajneri do të provojë të sjellë një frymë të re në skuadër dhe Liechtensteini mund të jetë rasti i duhur për ta bërë dicka të tillë pse jo duke provuar si titullar dhe emra të rinj, që deri në këto momente e kishin patur pak mundësinë për të qenë që nga minuta e parë në fushë. Në seancat e para stërvitore nga rreshtimet e tij Sport Neës ka mundur të zbulojë mënyrën sesi trajneri po mendoj të luajë në ndeshjen e 2 shtatorit, ku skema e përzgjedhur dhe për shkak të emrit të kundërshtarit është sulmuese me rreshtimin 4-3-3. Sigurisht që disa emra titullarësh, Panucci i ka të qartë duke nisur nga porta ku do të rikthehet titullar Berisha, ndërsa Mavraj në qendër e Hysaj në të djathtë janë të padiskutueshëm. Dilema mbetet aktivizimi i Agollit nga minuta e parë apo Memollën, për të provuar dhe cilësitë e këtij të fundit, ose prania përkrah Mavrajt në mbrojtje e Ajetit apo Djimshitit, me të parin që ishte ndër më të mirët në ndeshjen e fundit për Crotonen. Në mesfushë, Basha dhe Lila duket të palëvizshëm, ndërsa Kukeli dhe Memushaj janë në balotazh me njëri-tjetrin, ku prania e futbollistit të Sionit do të bënte që skuadra të ishte paksa më e tërhequr ndërsa me Memushajn do të kishte më tepër fantazi. Në sulm, në krahun e majtë Hyka dhe Grezda janë mëdyshjet e panucit për krahun e majtë, ndërsa Roshi dhe Ahmedi në krahun e djathtë, ndërkohë që nuk është përcaktuar ende se kush do të luaj në qendër të sulmit me Latifin e Llullakun që janë në garë për një vend, ku futbollisti i Akademisë Pushkash duket paksa më i favorizuar, gjithmonë duke marrë në konsideratë dhe faktin që Sadiku për momentin është i mbërthyer nga gjendja gripale, sepse riaftësimi i tij mund të ndryshojë dhe idetë e Panuccit.  Në bazë të emrave që trajneri do të hedhë në fushë këtë të shtunë do të përcaktohet më pas dhe dëshira e tij për të provuar emra të rinj në sfidën me Lichtensteinin apo për t’i besuar dhe atyre që kanë më shumë përvojë në kombëtare, dhe pse emri i kundërshtarit, pa e nënvlerësuar mund të lejojë më tepër eksperimente se zakonisht.

Lajme të tjera

Premier League

Nga Aston Villa te Aston Villa. Armando Broja rikthehet në fushë pas plot 287 ditësh, teksa trajneri Pochettino i besoi pak më shumë se...

Futboll

Futbolli shqiptar sot është në zi. Është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare legjenda e futbollit tiranas, Osman Mema, një nga përfaqësuesit më të...

Futboll

Federata Shqiptare e Futbollit ka arritur një tjetër sukses historik, duke sjellë për herë të parë në Shqipëri finalet e një turneu madhor ndërkombëtar...

Gjermani

Julian Nagelsmann ka folur për herë të parë si trajner i kombëtares së Gjermanisë. Në një prononcim për mediet, ish-tekniku i Bayern Munich u...