Connect with us

Hi, what are you looking for?

Champions League

Parisi thyen Bajernin, Chelsea fitore “in extremis” ndaj Atleticos

PSG është një prej pretendentëve kryesore për të marrë trofeun e Champions League këtë vit dhe këtë e tregoi më së miri mbrëmjen e së mërkurës, ku mposhti në stadiumin “Parc des Princes” 3-0 rivalët e Bayern Munich. Kanë mjaftuar vetëm 2 minuta lojë që Daniel Alves të ndëshkonte bavarezët duke kaluar kështu vendasit në avantazh, e kur pritej reagimi i skuadrës së drejtuar nga Carlo Ancelotti, Edinson Cavani ka dyfishuar rezultatin për të në të 31’.

2-0 ka përfunduar fraksioni i parë i kësaj “finaleje”, por edhe në pjesën e dytë, pavarësisht përpjekjeve, gjermanët nuk kanë arritur të gjejnë rrugën e rrjetës. Në krahun tjetër Neymar nuk i ka falur në minutën e 63-të, duke dërguar topin pas shpinës së portierit të dytë të Bayern Munich, Sven Ulreich. Po me të njëjtat shifra është mbyllur edhe ndeshja tjetër e grupit B, Anderlecht-Celtic, vetëm se në këtë rast triumfatorët kanë qenë miqtë.
Në grupin C, Chelsea arriti një fitore në limitet e kohës shtesë, kur Batshuayi shënoi golin e fitores për blutë. Spanjollët ishin të parët që kaluan në avantazh, kur Griezmann në të 40-ën realizoi në mënyrë perfekte një 11-metërsh, por blutë e Londrës nuk u dorëzuan dhe në të 60-ën Morata barazoi shifrat në 1-1. Më herët, në orën 18:00, Roma luajti ndaj Karabakut të Ansi Agollit dhe triumfoi gjithashtu me rezutatin 1-2.

Në grupin D, Barcelona nuk ka pasur shkëlqimin e zakonshëm ndaj Sporting në Portugali, por kanë dalë nga stadiumi “Jose Alvalade” me 3 pikë, pas autogolit të Sebastian Coates, që në të 49-ën devijoi topin në portën e tij. Juventus ka triumfuar 2-0 në shtëpi ndaj grekëve të Olimpiakos, të cilët vetëm pak ditë më parë larguan nga drejtimi i skuadrës shqiptarin Besnik Hasi. Golat për bardhezinjtë u shënuan nga Higuain në të 69-ën dhe 11 minuta më pas Mandzukic dyfishoi rezultatin.

Plot 10 gola u shënuan në dy ndeshjet e grupit A, ku Basel shkatërroi 5-0 Benfikën në shtëpi dhe Manchester United shënoi 4 herë në transfertë kundër rusëve të CSKA së Moskës, duke e mbyllur ndeshjen 1-4.

Lajme të tjera

La Liga

Emmanuel Petit dha një intervistë për mediat spanjolle, ku mes çështjeve të ndryshme trajtoi edhe mbërritjen e pritshme të Kylian Mbappe te Reali i...

Kategoria Superiore

Kukësi ndryshoi për të katërtën herë trajnerin, kur deri më tani janë zhvilluar vetëm 24 javë.Verilindorët e nisën sezonin me Rraman Hallaçin, e vijuan...

Bundesliga

Granit Xhaka gjen golin me fanellën e Bayer Leverkusen. Në ndeshjen e kampionatit gjerman, mesfushori me origjinë shqiptare realizoi një gol maft të bukur...

Champions League

Hakan Calhanoglu ka dhënë një intervistë interesante, gjatë së cilës “harron” për disa momente modestinë. Gjithsesi, 30-vjeçari meriton çdo lëvdatë, pasi është ai truri...