Connect with us

Hi, what are you looking for?

Euro 2024

Parlamenti Evropian letër presidentit të UEFA-s: Përjashtoni Bjellorusinë nga Euro 2024!

Anëtarët e Parlamentit Evropian i bënë thirrje UEFA-s që të ndalojë përfaqësuesen e Bjellorusisë të marrë pjesë në kualifikueset e Kampionatit Evropian 2024.

Më shumë se 100 deputetë kanë nënshkruar letrën drejtuar presidentit të UEFA-s, Alexander Ceferin.

Ata janë të pakënaqur me faktin se kombëtarja e Bjellorusisë u shpëtoi sanksioneve, pavarësisht mbështetjes që ky vend i ka dhënë Rusisë në agresionin ushtarak ndaj Ukrainës.

“Pjesëmarrja e ekipit kombëtar të Bjellorusisë në turneun e UEFA-s do të përdoret nga Alexander Lukashenko dhe propaganduesit e tij për të përmirësuar reputacionin e tij në komunitetin ndërkombëtar.

Kjo është ofenduese për banorët e Ukrainës dhe bjellorusët që u detyruan të largoheshin nga vendlindja e tyre”, thuhet në letër.

Lexo edhe:

Kombëtarja e Bjellorusisë do të luajë në Grupin I të turneut kualifikues të Euro-2024.

Ndeshjet e para të skuadrës bjelloruse janë planifikuar të zhvillohen më 25 dhe 28 mars, përkatësisht kundër Zvicrës dhe Rumanisë. Bjellorusia i luan ndeshjet shtëpiake në Serbi.

Lajme të tjera

Futboll

Skuadra e Mechelen, e drejtuar nga Besnik Hasi, rikthehet tek fitorja në kampionat belg në play off-in e grupit të Conference League. Pas humbjes...

Premier League

Armando Broja mund të përdoret nga Chelsea për të balancuar financat, duke u nxjerrë në shitje. Blutë kanë shpenzuar shuma marramendëse në sesionet e...

La Liga

Që kur Xavi Hernandez njoftoi se do të largohej nga Barcelona në fund të sezonit, gjërat kanë filluar të shkojnë më mirë te “Blaugrana”....

Futboll

Fernando Santos nuk është më trajner i Beshiktashit, ka bërë të ditur klubi nga Stambolli këtë të shtunë. Vendimi u mor pas barazimit (1-1)...