Kategoria Superiore

Partizani-Kukësi, kur bardheblutë bëhen “tifozë” të “demave”

Tirana-Partizani është sfida më e nxehtë në historinë e futbollit shqiptar, një rivalitet i përjetshëm aq sa ngjyrat e kundërshtarit nuk lejohen të vishen as në formë shakaje, për të treguar se sa shumë i ndezur është derbi i madh i kryeqytetit. Megjithatë, ka raste kur interesi madhor del përtej rivalitetit historik. Emblematik është goli Skerdilajd Currit në vitin 1996, që i hoqi titullin Teutës dhe ia dha atë kundërshtarit të përhershëm, Tiranës.

Të dielën, “Demat” mund ta afrojnë trofeun sërish në duart e bardhebluve, pa diskutim që kushtet janë të ndryshme dhe Tirana ka një avantazh të konsiderueshëm ndaj Kukësit, megjithatë një fitore e të kuqve ndaj veri-lindorëve, i kombinuar me suksesin e bardhebluve në Gjirokastër, do të dërgonte përfundimisht në kasafortë titullin numër 25 kampion. Jo matematikisht, por praktikisht Tirana do të shpallej kampione e Shqipërisë.

Sigurisht që Partizani do të zbresë në fushë të dielën në “Selman Stërmasi” jo për favore ndaj skuadrës me të cilën ndan kryeqytetin, por për t’u rikthyer tek fitorja dhe për të larguar makthet e një “playout”-i, që do të ishte në vetvete nëj dështim i paimagjinueshëm për një ekip që vjen me stemën e kampionit.

Megjithatë, në rrugën drejt rigjetjes së suksesit mund të ndalet të heqë medaljen nga qafa dhe t’ua dorëzojë atë rivalëve të përjetshëm, që në këtë rast do të falënderonin duke harruar për një moment “urrejtjen sportive” ndaj të kuqve.

Përgatiti: Glendi Tafaj

 

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency