Connect with us

Hi, what are you looking for?

Featured

Partizani “rilind” me Mehmetin dhe Skukën, ndaj Vllaznisë nis “turi i forcës”

Një sezon i vështirë, larg objektivave në kampionat, një nisje jo e mirë e vitit 2022, por në tre ndeshjet e fundit, Partizani njeh vetëm fitore, duke marrë terren në renditje dhe duke prekur fazën gjysmëfinale në Kupën e Shqipërisë.

Suksesi i fundit, në Korçë, përballë Skënderbeut ishte treguesi i vërtetë se “të kuqtë” nuk janë dorëzuar dhe kërkojnë të ndryshojnë kurs, krahasuar me gjysmën e parë të sezonit.

Një përmbysje karakteri në stadiumin “Skënderbeu”, me protagonist absolut sulmuesin, Xhuliano Skuka, të besuarit e Mehmetit koleksionuan fitoren e dytë radhazi në kampionat dhe të tretën në seri. Ecuria pozitive e kishte zanafillën pikërisht në suksesin e arritur ndaj Teutës, në ndeshjen e fituar nga kryeqytetasit 4-0, ku për herë të parë në këtë edicion, “demat” shënuan katër gola në një ndeshje, më pas triumfi ndaj Dinamos në kupë, që i siguroi Partizanit biletën për në gjysmëfinale dhe në fund përmbysja ndaj Skënderbeut, në një takim ku skuadra e Mehmetit shpalosi të gjitha cilësitë, duke interpretuar një nga ndeshjet më të mira në këtë sezon.

Momentalisht, Partizani numëron shtatë fitore, katër prej të cilave në transfertë, ndërsa sa i përket barazimeve, “të kuqtë” ngecin, pasi deri tani numërojnë shtatë të tilla, sa gjysma e edicionit të kaluar. Te kolona e humbjeve, Partizani çalon në këtë sezon, 6 humbje deri tani, një më shumë se sezoni i kaluar duke vendosur në dukje vështirësitë që ka kaluar skuadra në pjesën e parë të sezonit.

Janari, merkato dhe ndryshimet në pankinë kanë dhënë frytet e para, pasi me Mehmetin, Partizani numëron 4 fitore, 2 barazime dhe 1 humbje, me 11 gola të shënuar, 5 prej të cilëve i ka realizuar Skuka dhe vetëm 3 të pësuar. Tani Partizani ka tjetër “look” me Mehmetin në pankinë, Skukën në sulm dhe me skuadrën që javë pas jave fiton stabilitetin dhe harmoninë e munguar, duke u rikthyer te shinat e duhura.

Horizonti i “të kuqve” nuk është aspak premtues dhe shkalla e vështirësisë sa vjen edhe rritet, sepse pas derës janë Vllaznia, Dinamo, Kukësi dhe Tirana.

 

 

 

Lajme të tjera

Bundesliga

Union Berlin vijon të jetë në kërkim të një trajneri, për t’iu besuar pankinën pas shkarkimit të zviceranit Urs Fischer, teksa së fundi ka...

Featured

Jasir Asani shkëlqeu në plot kuptimin e fjalës me Kombëtaren e Shqipërisë, në kualifikueset drejt kampionatit europian, duke shënuar 3 gola e duke dhënë...

Itali

Pasi përfundoi aventurën me Tottenham sezonin e shkuar, Antonio Conte vijon të shijojë pushimet dhe kohën me familjen. Megjithatë, ashtu siç e ka theksuar...

Serie A

Interi harron Frattesin. Zikaltrit publikuan protokollin e ndeshjes ndaj Juventusit, teksa mesfushori italian nuk figuronte as mes futbollistëve të formacionit dhe as mes atyre...