Kategoria Superiore

Partizani-Tirana, titulli kampion kalon nga derbi i kryeqytetit

Aromë derbi, aromë titulli! Partizani-Tirana zakonisht mbart mbi vete ngarkesën emocionale, nostalgjinë e një historie të largët dhe të afërt, por derbi i kësaj të enjteje, është nga ata të veçantët, të aftë të mbajnë me frymën pezull falë intrigës që ofron jo për të shkuarën por për të ardhmen, historinë që do të shkruhet.

Ky është një derbi që mund ta shkruajë historinë. Përballja e fundit sezonale, me Partizanin në “pole position” në radhë të parë bashkë me Teutën për titullin, dhe Tiranën që në këtë kthesë të fundit të pistës ndan mendjen nëse ka shanse të luftojë për titullin apo jo.

Klasifikimi? i rëndësishëm për objektivat, por jo për derbin, në gjithë këto vite kaq na e ka mësuar, ashtu si dhe faktin se derbi ndryshon sezone, por ky i kësaj të enjteje në fakt është më tepër bën sezonin, duke amplifikuar dhe atë që e karakterizon, krenarinë , prestigjin e madje dhe rivalitetin.

Tirana kampione në fuqi, këtë sezon nuk ka fituar asnjë derbi ndaj Partizanit, ka barazuar të parin dhe humbur dy të fundit, por me një sukses këtu, rikthehet në korsinë e titullit dhe për kënaqësinë e madhe, ul ndjeshëm kuotat e rivalëve të mëdhenj për ta fituar, ai që është tifoz i Tiranës apo Partizanit, e di që gjithmonë kjo është një kënaqësi më vete.

Në kampin e kuq vijnë me më tepër vetëbesim, por gjithmonë racional, siç dikton karakteri i Ilir Dajës, apo së fundmi edhe ai barazim në Korçë ndaj Skënderbeut, këtë herë duhet ta fitojnë me çdo kusht.

Skuadra cilësore dhe me pikat e tyre të forta dhe të dobëta, e megjithatë kjo nuk është një ndeshje e zakonshme, më shumë se sa me këmbë, luhet me kokë e mbi të gjitha me shpirt, për veten, për tifozët, ata thonë gjithmonë të mundim rivalët e përjetshëm vlen sa një titull, por këtë herë ky derbi ndoshta vlen vërtet, në kuptimin e fjalës titullin, trofeu i madh, kalon nga derbi.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency