Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kategoria Superiore

Pas Man City në Durrës, Rama premton akademinë e një klubi të madh në Vlorë

Këtë të shtunë në Vlorë u zhvillua Konkursi Ndërkombëtar për projektin e ri të stadiumit të qytetit, “Flamurtari”.

Tre studiot arkitekturore të përzgjedhura si finaliste, FUKSAS (Itali), OPPENHEIM Arkitekturë (SHBA & Zvicër) dhe XDGA (Belgjikë) prezantuan idetë e shndërrimit të tij. Jo vetëm në mjedise sportive por edhe sociale e ekonomike.

I pranishëm ishte edhe Edi Rama. Kryeministri i Shqipërisë premtoi se në qytetin e Vlorës do të zbarkojë së shpejti një nga akademitë e një kubi të madh europian.

Lexo edhe:

Me krijimin e akademisë dhe të shkollës së futbollit të Manchester City-t në Durrës, ne hapim një tjetër cikël për të ngjitur në një nivel të ri edukimin.

Unë jam duke folur me një tjetër klub të madh futbolli. Që të mund ta fusim në bashkëpunim me akademinë e re që po bën Sokol Kushta.

Që të kemi dhe në Vlorë një akademi futbolli me standardet më të larta ndërkombëtare dhe me mbështetjen e një tjetër klubi të madh futbolli në Europë”, deklaroi Rama.

VIDEO+FOTO/ Stadiumi i ri i Vlorës, njihuni me projektet e 3 studiove prestigjioze

Lajme të tjera

Europa League

Kapiteni i Atalanta-s në finalen e Europa League, të cilën skuadra italiane e fitoi me rezultatin 3-0 ndaj Bayer Leverkusen, Berat Gjimshiti deklaroi për...

La Liga

Drejtuesit e Barcelonës kanë nisur të mendojnë tashmë për sezonin e ardhshëm me skuadrën që i duhet të kënaqej vetëm me vendin e dytë...

Europa League

Duke folur për mediet pas disfatës në finalen e Europa League, që korrespondon edhe me humbjen e parë pas 51 ndeshjes, trajneri i Bayer...

Spanjë

Mesfushori i Real Madrid-it, Toni Kroos ka vendosur të largohet nga futbolli pas përfundimit të EURO 2024. Kampionati europian në Gjermani do të jetë...