Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Penallti në ’95, Shpresat bien në Irlandën e Veriut

Kombëtarja e 21-vjeçarëve të Shqipërisë pëson humbjen e parë në Grupin 2 të kualifikueseve të Europianit të kësaj grupmoshe. Skuadra e Alban Bushit u thye në mënyrë dramatike në Irlandën e Veriut, pas një penalltie të shënuar nga Donnelly në minutën e 5-të shtesë të ndeshjes.

11-metërsh i shkaktuar nga kapiteni Keidi Bare, i cili u largua nga fusha me karton të kuq dhe irlandezo-veriorët që përfituan maksimalisht nga ky episod. Për ekipin Shpresa mbeti vetëm zhgënjimi për një humbje të pamerituar, në një ndeshje që për lojën e shfaqur kuqezinjtë e vegjël mund dhe duhej të kishin marrë më tepër.

Në këtë mënyrë u mbyll trasferta në Irlandën e Veriut, e nisur mbrapsht prej mungesave të të dëmtuarve Bytyqi, Seferi dhe Ramadani, si edhe faktit që një prej yjeve të skuadrës, Endri Çekiçi mungonte pasi nuk arriti të marrë vizën britanike. Sfida e radhës për 21-vjeçarët shqiptarë do të jetë ajo e 4 Shtatorit, sërish në trasfertë, këtë herë në fushën e Islandës.

Kualifikueset Europiani U21

 

Irlandë e Veriut – Shqipëri    1-0

Donnelly (p) 95′

 

Grupi 2

                                      N       P

  1. Irlandë e Veriut 2 6
  2. Estoni 2 1
  3. Shqipëri 2       1
  4. Spanjë 0 0
  5. Sllovaki 0 0
  6. Islandë 0 0

Lajme të tjera

Francë

Historia mes Paris Saint-Germain dhe Kylian Mbappe duket se ka marrë fund njëherë e përgjithmonë. Trajneri Luis Enrique, vendosi ta zëvendësonte sulmuesin në minutën...

Bundesliga

Bayerni i Mynihut ka gjetur trajnerin e ri. Lajmi i bujshëm vjen nga e përditshmja gjermane “Bild”, e cila raporton se në stolin e...

Featured

Rey Manaj është duke kaluar një nga momentet e tij më të mira bë karrierë. Sulmuesi shqiptar ka gjetur këtë të dielë golin e...

Itali

Klubi i Inter bën me dije se Hakan Calhanoglu, regjizori titullar i mesfushës së trajnerit Simone Inzaghi, vuan një mbingarkesë muskulore në kofshën e...