Connect with us

Hi, what are you looking for?

Legjionarët

Për të pestën herë në formacionin e javës, Daku më i miri në Slloveni

Mirlind Daku është përzgjedhur lojtari më i mirë javës së 25-të në elitën e futbollit slloven. Sulmuesi i Mura shënoi 2 gola në ndeshjen e fundit ndaj Maribor, duke i dhënë skuadrës së tij tre pikët e duke shkuar në kuotën e 13 golave këtë edicion. 25-vjeccari shënoi fillimisht në të 20-ën, por ekipi i tij u ndëshkua vetëm 7 minuta më vonë. Megjithatë, lojtari i lindur në Gjilan pak para fundit të pjesës së parë shënoi dhe golin e dytë të sfidës, me shifrat që nuk ndryshuan deri në fund.
Lexo edhe:

Performanca e tij në ndeshjen ndaj Maribor ka bërë që ai të jetë mes 11-shes më të mirë të javës, e njëkohësisht lojtari me rendimentin më të lartë. Kjo është hera e dytë që sulmuesi është lojtari i javës, ndërsa rreshtohet në formacionin më të mirë për të pestën herë këtë edicion, teksa ka qenë mes 11 më të mirëve dhe në javën e dytë, të gjashtë, të dhjetë dhe të trembëdhjetë.

Daku mund të jetë një alternativë dhe për Kombëtaren e Shqipërisë, e cila do të nisë fazën kualifikuese për kampionatin europian në datën 27 mars ndaj Polonisë në Varshavë. Mungesa e Brojës mund të bëjë që trajneri Sylvinho t’i bëjë vend në skuadrën kuqezi duke nisur që nga kjo përballje.

Lajme të tjera

Itali

Victor Osimhen mund të largohet nga Napoli që në janar. Kështu pretendojnë mediat italiane, duke trumbetuar se skandali në lidhje me sulmuesin është temë...

Futboll

Futbolli shqiptar sot është në zi. Është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare legjenda e futbollit tiranas, Osman Mema, një nga përfaqësuesit më të...

Francë

Për arsye personale dhe në marrëveshje me Paris Saint-Germain, Gerard Precheur është larguar posti i trajnerit të ekipit të femrave. Në njoftimin e klubit...

Futboll

Federata Shqiptare e Futbollit ka arritur një tjetër sukses historik, duke sjellë për herë të parë në Shqipëri finalet e një turneu madhor ndërkombëtar...