Formula 1

Perez mposht koronavirusin, rikthehet për Çmimin e Madh të Barcelonës

Sergio Perez do të rikthehet për të garuar në Formulën 1 që këtë fundjavë në Çmimin e Madh të Spanjës. Piloti meksikan mposhti më në fund virusin COVId – 19, duke fituar në këtë mënyrë edhe të drejtën për të marrë pjesë në garën e Katalunjës. Piloti i ekipit Racing Point rezultoi negativ dhe kaloi kështu me sukses testin e bërë për pandeminë e koronavirusit.

Muajin e kaluar Sergio Perez rezultoi pozitiv dhe për pasojë 30-vjeçari nga Guadalajara u shtrëngua për të hequr dorë nga dy garat e zhvilluara në Mbretërinë e Bashkuar, në Çmimin e Madh të Britanisë si dhe “garën e 70-vjetorit”. Të dyja këto gara u mbajtën në pistën e Silverstonit, respektivisht në datat 2 dhe 9 gusht dhe në Northamptonshire Perez u zëvendësua nga 32-vjeçari gjerman Nico Hulkenberg.

Në tre garat e para sezonale Sergio Perez bëri figurë të mirë, duke u pozicionuar në të gjitha rastet brenda vendit të shtatë, gjithsesi piloti i makinës me numër 11 humbi dy garat e radhës pasi u infektua me virusin COVID-19 gjatë një udhëtimi në atdhe. Në Meksikë Sergio Perez iu nënshtrua testeve dhe rezultoi i infektuar.

Shteti i Amerikës Qendrore përfaqëson një ndër vendet më të prekur në glob nga pandemia e koronavirusit dhe Meksika tashmë pozicionohet në vendin e tretë për nga numri i viktimave. Afërsisht 55.000 vetë kanë humbur jetën, ndërsa numri i të prekurve ka shkuar në gjysmë milioni, sidoqoftë Sergio Perez ishte i shtrënguar për të udhëtuar drejt Meksikës, për shkak të nënës së tij, që kishte pësuar një aksident.

Asokohe piloti meksikan mbeti vërtet tepër i befasuar nga rezultati i testit të kryer, pasi kishte ndjekur me përpikëri gjatë tërë kohës të gjitha masat që përmbante protokolli i përcaktuar. Sergio Perez u bë piloti i parë i Formulës 1 që rezultoi pozitiv me virusin COVID-19. Krerët e Federatës Ndërkombëtare të Automobilizmit përcaktuan një protokoll, plot masa të rrepta që duheshin zbatuar nga të gjithë pilotët, gjatë lëvizjeve të shumta, për të reduktuar në minimum rrezikun e infektimit apo përhapjes së pandemisë së koronavirusit.

Në Çmimin e Madh të Britanisë piloti që e zëvendësoi Nico Hulkenberg pati probleme dhe nuk u nis fare, ndërsa në garën e 70-vjetorit të Formulës 1 32-vjeçari nga Westfalia e përfundoi garën në vendin e shtatë. Ditën e enjte ishin vetë drejtuesit e ekipit britanik që publikuan lajmin, duke konfirmuar se Sergio Perez kishte rezultuar më në fund negativ për virusin COVID-19 dhe drejtuesit e FIA-s i dhanë menjëherë të drejtën për t’u rikthyer në “paddock”, për të punuar bashkë me shokun e tij të skuadrës, 21-vjeçarin Lance Stroll, që është edhe djali i pronarit të ekipit, miliarderit kanadez Lawrence Stroll.

Aktualisht Sergio Perez mban vendin e tetë në klasifikimin e përgjithshëm, në kuotën e 22 pikëve, ndërsa edicionin e kaluar piloti meksikan e mbylli botërorin në pozicionin e dhjetë, me 52 pikë në total. Sezonet më të suksesshme për të konsiderohen vitet 2016 e 2017, kur me ekipin Force India Sergio Perez e mbylli kampionatin në vendin e shtatë në renditjen e përgjithshme.

Ndërkohë përsa i përket rezultateve piloti meksikan spikat me 8 podiume gjithsej në karrierë, në tetë pista të ndryshme, ku bien në sy dy vende të dyta pikërisht në sezonin e tij të dytë në Formula 1, në vitin 2012 me ekipin helvet Sauber dhe me motor Ferrari ai ja doli për t’u ngjitur në shkallën e dytë të podiumit në Çmimin e Madh të Malajzisë në Sepang dhe atë të Italisë, në pistën e Monza-s.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency