Krijimi i Superligës

Perez: Nuk kisha parë sulm kaq agresiv, kush del nga liga duhet të paguajë

Super Liga europiane për klube ishte kompeticioni më jetëshkurtër në historinë e futbollit, pasi dështoi në më pak se 72 orë nga njoftimi i lindjes, megjithatë presidenti dhe një nga ideatorët kryesorë të saj, Florentino Perez duket se nuk është dorëzuar ende.

Në një intervistë të dhënë për mediat spanjolle, numri një i Realit të Madridit theksoi se të gjithë skuadrat janë ende pjesë e Super Ligës dhe se duhet të paguajnë dëmshpërblim për të dalë, teksa nuk ngurroi të sulmojë edhe UEFA-n e FIFA-n.

“Nuk kam parë kurrë një sulm të tillë, kaq agresiv, a thua se kishim shpërthyer bombën bërthamore. Pashë një agresivitet të jashtëzakonshëm, kryesisht nga njerëz që nuk duan të humbin privilegjet e tyre. Super Liga nuk ka vdekur, pasi thonë që Milani, Juve e Barça kanë dalë, por ato janë akoma brenda. Edhe anglezet janë ende pjesë e Super Ligës, pasi për të dalë duhet të paguajnë një dëmshpërblim”, deklaroi spanjolli.

Anglia ishte shteti më i përfaqësuar në Super Ligë me plot 6 skuadra, apo gjysmën e klubeve nismëtare, megjithatë Perez pranon se njëra prej tyre nuk ishte e bindur plotësisht dhe ndikoi më pas edhe te të tjerat, që të tërhiqeshin menjëherë.

“Midis ne 12-ve ka qenë një klub që nuk ishte plotësisht i bindur dhe më pas ka ndikuar negativisht edhe te pjesa tjetër e grupit. Në Anglia ka shumë pronarë klubesh, që kanë në pronësi edhe klube të NFL-së apo NBA-së, të cilët u frikësuan nga reagimi aq agresiv pas krijimit të Super Ligës dhe vendosën tërheqjen, ndonëse ne kishim një marrëveshje detyruese”, tha Perez.

Në cilësinë e presidentit të Super Ligës, spanjolli pranon se ka një marrëveshje detyruese mes klubeve dhe sqaron se për momentin është marrë një periudhë pauze, për të shpjeguar më mirë projektin e iniciuar prej tij.

“Ka një marrëveshje detyruese, por ne nuk mund të ndërmarrim aksione ligjore për momentin. Super Liga nuk është një kampionat i mbyllur, pasi mund të hyjë kushdo dhe nuk është e vërtetë që ne duam të vrasim ligat kombëtare. Megjithatë futbolli është përfshirë në krizë dhe rrezikojmë të mos arrijmë 2024-ën, nëse nuk gjejmë para. Për momentin kemi vendosur të marrim një pushim, për të shpjeguar më mirë projektin e Super Ligës, për të cilin punuam tre vite. Ndoshta e ilustruam keq, por ata nuk na dhanë kohë, pasi na sulmuan me një agresion të pabesueshëm”, u shpreh Perez.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency