Connect with us

Hi, what are you looking for?

Tenis

Përfundon ëndrra e Edmund, Cilic në finale të Australian Open

Marin Cilic siguroi biletën e parë finale në grand slamin Australian Open. Tenisti kroat mposhti 3-0 me sete, 6-2, 7-6, 6-2, britanikun Edmund dhe tashmë pret të njohë kundërshtarin sfidës së fundit të turneut të Melbourne, që do të jetë fituesi i çiftit Federer – Chung.

Cilic ishte superior ndaj rivalit të tij, duke vuajtur disi vetëm në setin e dytë, të cilin e fitoi me “tiebreak” 7-4.

U pa qartë që në setin e parë që fitorja po anonte nga tenisti kroat, pasi Edmund u thye në shërbim në dy gejme, në të gashtin dhe të tetin.

Në setin e dytë asnjëri prej tyre nuk u thye në shërbim, por në “tiebreak” Edmund gaboi dy herë, duke humbur mundësinë për t’u kthyer në lojë.

Seti i tretë nuk pati shumë histori, me Cilic që humbi vetëm dy gejme.

Pavarësisht eliminimit, kualifikimi deri në gjysmëfinale mund të konsiderohet arritje e madhe për Edmund, numri 49 në renditjen botërore.

Lajme të tjera

Lajme

Myrto Uzuni udhëhoqi Granadan drejt ngjitjes në La Liga. Në ndeshjen e fundit të LaLiga2, përballë Leganes (2-0), “bomberi” beratas e zhbllokoi rezultatin në...

Bundesliga

Pasi humbën titullin në mënyrë dramatike në shtëpi, lojtarët e Dortmundit të drejtuar nga trajneri Edin Terzic shkuan për t’u përshëndetur me tifozët, të...

Futboll

Kastriotët janë fitues të finales së Sunday League Albania, pasi mundën minimalisht 1-0 Prestige. Skuadra e drejtuar nga trajneri Gentian Verli triumfoi falë një...

Itali

Nasser Al-Khelaifi është i interesuar për një klub italian. Pronari i PSG-së, po mendon të blejë Sampdorian sipas raportimeve të L’Equipe. Skuadra zhvilloi një...