Connect with us

Hi, what are you looking for?

Katar 2022

“Perla” e mesfushorit të Meksikës, topi arriti shpejtësinë e pabesueshme (video)

Kupa e Botës po i drejtohet fazës finale dhe shumë skuadra e lojtarë janë larguar në shtëpi, megjithëse disa kanë lënë gjurmë me ndonjë veprim apo lëvizje personale që nuk harrohet lehtë.

Ky është rasti i mesfushorit të Meksikës, Luis Chávez, autor i “golit më të fuqishëm” deri më tani në Botëror, në fazën e grupeve dhe në 1/16 me shpejtësi 121.69 kilometra në orë. Ishte goli që e çoi rezultatin 2-0 ndaj Arabisë Saudite, në minutën e 52-të, që e çoi në eufori skuadrën dhe tifozët e Meksikës, pasi kishin mbetur edhe 40 minuta lojë dhe me një gol tjetër do të vinte kualifikimi.

Mesfushori i Pachucas shënoi një gol të mrekullueshëm me një goditje dënimi direkt me këmbën e majtë, që kaloi mbi barrierë dhe e bëri të padobishme shtrirjen e portierit. Saktësia e të dhënave për shpejtësinë maksimale të arritur nga gjuajtja është regjistruar nga teknologjia e instaluar në topin zyrtar dhe këtë e ka bërë të ditur FIFA këtë të enjte.

Lajme të tjera

Kategoria Superiore

Big Brother Mania edhe në mbrëmjen gala “Më të mirët 2022”, që organizohet nga FSHF dhe Digitalb, dhe që po transmetohet në SportNews, teksa...

Segunda Division

Myrto Uzuni rikthehet vrullshëm. Pas dy ndeshjes mungesë për shkak dëmtimi, sulmuesi i Kombëtares Shqiptare është rikthyer titullar në sfidën Granada-Andorra dhe ka shënuar...

Eliminatore

Pasi mbylli aventurën me Portugalinë, tashmë trajneri Fernando Santos është prezantuar te Polonia. Tekniku portugez do ë provojë të polakët në Europianin e vitit...

Futboll

El Mundo Deportivo ka zbuluar një prapaskenë interesante që ka lidhje me Cristiano Ronaldon dhe Leo Messin. Sulmuesi portugez ishte ende pjesë e Real...