Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Përmbyllet kursi i FSHF-së për Drejtor Sportiv/ Diplomohen 23 pjesëmarrësit, mes tyre edhe ish-mbrojtësi i Kombëtares

Është përmbyllur me sukses kursi i radhës për Drejtor Sportiv që organizohet nga Federata Shqiptare e Futbollit dhe është një rol kyç në menaxhimin e klubeve të futbollit. Kursi i udhëhequr nga Departamenti i Edukimit në FSHF nisi më 12 shtator dhe u mbyll sot me ceremoninë e diplomimit, ku ishte i pranishëm edhe Sekretari i Përgjithshëm i FSHF-s, Ilir Shulku.

Pjesëmarrësit në këtë kurs kanë marrë njohuritë e duhura nga lektorë të njohur që nga procesi i licencimit të futbollistit për të vijuar me teknikat e bilancit administrativ, organizimi i stadiumeve, licencimi i klubeve, administrimi i burimeve njerëzore, principet e komunikimit, marketingu dhe e drejta TV, rregullorja e lojës dhe kolegjiumet e arbitrave, analizat e një ndeshjeje futbolli, organizimi i sektorit të të rinjve, etj.

Duke iu drejtuar të sapodiplomuarve, Sekretari Shulku u uroi suksese në këtë kapitull të ri të karrierës së dhe vlerësoi punën që po bën FSHF nëpërmjet kurseve për të kualifikuar stafet teknike të klubeve shqiptare në të gjitha nivelet.

Gjithashtu, Sekretari i Përgjithshëm i FSHF-së u tha pjesëmarrësve se dera e FSHF-së është e hapur për të gjithë komunitetin e futbollit dhe do të mbështesë gjithmonë e më shumë edukimin dhe kualifikimin e personelit administrativ dhe drejtues të klubeve.

Në fund të ceremonisë u shpërndanë edhe diplomat e Drejtorit Sportiv për 23 pjesëmarrësit.

Lajme të tjera

Kombëtare

Kombëtarja Shqiptare vijon punën për t’u përgatitur për ndeshjen e parë eliminatore të Europianit Gjermani 2024, e planifikuar për t’u luajtur mbrëmjen e të...

Kombëtare

“La Casa de Quiz” mbërrin në shtëpinë më të famshme të mbarë Shqiptarisë, “Big Brother VIP2 Albania”. Gazetari i SuprSportit, Gjergji Stefa, kishte përgatitur...

Merkato

Galatasaray piketon sulmuesin shqiptar. Me 10 gola dhe 4 asiste deri në këtë pikë të sezonit në Superligën Turke, Valon Et’hemi ka tërhequr vëmendjen...

Bundesliga

Thomas Tuchel mori drejtimin e Bayern Munich të premten, pas shkarkimit të trajnerit Julian Nagelsmann. Më pak se 24 orë nga zyrtarizimi i tij...