Connect with us

Hi, what are you looking for?

Francë

Përplasja Deschamps-Benzema, sulmuesi e quan trajnerin kloun

Atëherë kur besohej se saga Didier Deschamps–Karim Benzema ishte arkivuar, shfaqet seria e re përplasjes mes trajnerit të Francës dhe sulmuesit të Realit të Madridit për përjashtimin e tij nga “Katar 2022”.

Në një intervistë për “Le Parisien”, trajner i “Gjelave”, nënkampion bote në Katar dhe fitues i trofeut në “Rusi 2018”, dha versionin e tij të fakteve në lidhje me përjashtimin e Benzemasë nga lista pak para se të niste Botërori i fundit.

“Karim u lëndua, ky Botëror do të thoshte shumë për të… Ai më tha, mbaroi. Diagnoza e mjekut tonë përputhej me atë që i kishin thënë në Madrid. Në rastin më të mirë, rikthimi i tij në stërvitje nuk mund të ndodhte para datës 10 dhjetor…

Kur u ndava me të, i thashë: “Karim, nuk e kemi me urgjencë. Organizoni kthimin tuaj me menaxherin e ekipit.” Kur u zgjova, mësova se ai ishte larguar. Ishte vendimi i tij, e kuptoj dhe e respektoj.”

Nuk u desh shumë kohë që fituesi i Topit të Artë të përgjigjej. Në atë që mund të cilësohet vetëm si komedi futbolli, sulmuesi 35-vjeçar publikoi në Instagram dy postime të veçanta: “Çfarë guximi!”, duke e mbyllur me me një “emoji” klloun dhe “Holy Didier. Natën e mirë.”

Lexo edhe:

Është e qartë se ky mesazh bie ndesh me rrëfimin e ish-trajnerit të tij se ishte zgjedhja e sulmuesit për të mos qëndruar me skuadrën. Ky “akt i fundit” vetëm sa nxit më tej thashethemet se Benzema ishte në gjendje të riaftësohej para përfundimit të Kupës së Botës.

Megjithatë, tërheqja përfundimtare të Benzemasë nga kombëtarja shënon një fund fatkeq të marrëdhënies së trajnerit me lojtarin. Gjithsesi, të dy kanë shumë për të qenë krenarë, pasi të dy kanë pasur karriera të shkëlqyera dhe kanë arritur shumë për ekipin e tyre kombëtar.

Lajme të tjera

Euro 2024

Dështimi i radhës i kombëtares angleze ka trishtuar jo pak tifozët e zjarrtë ishullorë. Mes tyre edhe Gary Lineker, ish-sulmuesin historik të “Tre Luanëve”,...

Serie A

Vincenzo Iaquinta, kampion bote me Italinë në Gjermani 2006, u ndal te gara e madhe për fitimin e titullit kampion në sezonin e ri...

Merkato

Como u rikthye në Serie A pas 21 vitesh, por ambicia dhe paratë nuk mungojnë në klub, me drejtuesit që po punojnë për ndërtimin...

Euro 2024

“Spanja dhuroi spektakël, është një skuadër e jashtëzakonshme me lojtarë të rinj të pabesueshëm. Është një model i pakonkurrueshëm për t’i dhënë vlerë akademisë....