Rusi 2018

“Përralla” Kroaci, ekipi që fitoi simpatinë e të gjithëve

Jam i trishtuar, por edhe krenar për atë që arritëm. Nga shiu dhe drama e finales në Moskës, në sheshet kryesore të Kroacisë ku tifozët pritën me ankth një mrekulli, këto ishin fjalët që trajnerit të rastësishëm, Zlatko Daliç që përmblodhi në mënyrë të thjeshtë atë çfarë përjetoi ekipi i tij.Ndjesia duhet të ketë qenë e njëjtë për të gjithë vendin ballkanas, që shpresuan deri në fund te titulli botëror, të cilin në fillim të turneut askush nuk e imagjinonte, ndërsa në finale shpresuan ta arrinin.

Goditja e marrë në ndeshjen përballë Francës ishte mjaft e fort. 4 gola të pësuar nga episodet dhe për gabime që një skuadër me eksperiencë në ndeshje të tilla nuk do ti bënte. Megjithatë, krenaria dhe admirimi janë më të mëdha se zhgënjimi.Kroacia mund të kishte hyrë në historinë e futbollit botëror, për tu rreshtuar mes gjigandëve. Një ëndërr e bukur, e thyer vetëm një hap përpara finishit. Por në vendin ballkanas janë të vetëdijshëm se fituan një simpati botërore, falë lojës si skuadër me talent të jashtëzakonshëm.

Futboll i bukur, yje të nivelit botëror, luftë sportive, por pa e tepruar me sjelljen. Për këtë arsye Modriç me shokë u shndërruan nga heronjtë e një vendi të vogël, në idhujt e të gjithë botës.Një skuadër që debutoi në vitin 1990, me një ndeshje përballë përfaqësueses amerikane, e luajtur në një kohë kur ende federata kroate nuk ishte anëtare e FIFA-s. Në më pak se tre dekada, Kroacia luajti një herë në gjysmëfinalet e Botërorit 1998 dhe tashmë në finalen e vitit 2018 në Rusi. Një histori e jashtëzakonshme, që edhe pa trofeun e Kupës së Botës do të mbetet e bukur për t’ia treguar brezave të ardhshëm.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency