Formula 1

Përshëndetja e fundit për Niki Laudan, e gjithë Formula 1 në Vjenë!

Mijëra njerëz nga mbarë bota, pa përjashtuar asnjë prej yjeve të Formulës 1, i kanë bërë nderimet e fundit legjendës së garave me makina, Niki Lauda, trupi i të cilit do të prehet në Vjenë të Austrisë.Arkëmorti i tij, mbi të cilin u vendos skafandra që mbante në kokë gjatë incidentit të vitit 1976, u vendos në Katedralen “St Stephen” që në orët e para të mëngjesit të kësaj të mërkure.Një meshë pasoi më tej, për të mbyllur gjithçka me një ceremoni private mortore. Lauda ndërroi jetë javën e kaluar në moshën 70-vjeçare në Zvicër, aty ku po trajtohej për probleme me veshkat.Ish-piloti austriak është shpallur tri herë kampion i Formulës 1, në vitet 1975, 1977 dhe 1984. Kjo ishte jeta e dytë e tij, pasi thuajse u shpall i vdekur pas aksidentit të tmerrshëm gjatë Çmimit të Madh të Gjermanisë, në pistën e Nurburgringut, në 76-ën. E pavarësisht djegieve të shkallës më të rëndë dhe intoksikimit prej tymrave toksikë, ai u rikthye befasisht dhe mrekullisht në garat e Formulës 1, vetëm 40 ditë më vonë. Kampioni aktual i Formulës 1, Lewis Hamilton ka qenë mes udhëheqësve të pilotëve të sotëm dhe të së shkuarës, në funeralin e Laudës. Pikërisht këtij të fundit ia kushtoi edhe fitoren e Çmimit të Madh të Monacos, të dielën e kaluar.

“Kjo është për ty, Niki. Shpirti yt luftarak ka qenë krah meje gjithnjë, në çdo hap të karrierës”, shkroi Hamilton në një postim në “Twitter”. “E di që po na sheh nga lart dhe na heq kapelën për këtë sukses të sotmin. Më mungon, na mungon të gjithëve. Shpresoj të të kemi bërë krenarë sot, legjendë”.

Ish-kampioni i Formulës 1, Alain Prost nga Franca është një prej pjesëmarrësve në meshë. Mes folësve në ceremoni ishin edhe presidenti austriak, Alexander Van der Bellen, si dhe aktori austriako-amerikan dhe ish-guvernatori Arnold Schwarzenegger. Në postin e shefit joekzekutiv të Mercedesit, Lauda ndihmoi skuadrën gjermane të fitonte titujt e dyfishtë të pilotëve dhe konstruktorëve në 5 sezonet e fundit.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency