Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Pesë rregulla për të ndryshuar futbollin, Henry bën propozimin interesant

Pesë rregulla për të ndryshuar futbollin
Pesë rregulla për të ndryshuar futbollin

Ish-sulmuesi i Barcelonës e Arsenalit, Thierry Henry ka propozuar 5 rregulla që sipas tij do të ndryshonin futbollin, për ta bërë atë më interesant dhe tërheqës për njerëzit.

Duke folur për mediat amerikane, francezi pranoi se ka disa faktorë që shpesh e shndërrojnë në të mërzitshme një ndeshje futbolli, duke nisur nga vonesat e lojës.

“Unë jam kundër vonesave të lojës dhe do të doja që si në regby, skuadrat që ‘refuzojnë’ të luajnë, të ndëshkohen me një goditje dënimi 25 metra larg zonës. Gjithashtu do të më pëlqente që skuadrat të shpërbleheshin me një pikë më shumë për çdo tre gola të shënuar, në mënyrë që të motivohen të kërkojnë golin nga fillimi në fund”, tha francezi.

Lexo edhe:

 

Henry nuk u ndal me kaq, pasi bëri edhe tre propozime të tjera, që kanë të bëjnë me arbitrat, drejtorët sportivë dhe zëvendësimet.

“Arbitrat është mirë të kenë mundësi të dalin para mikrofonit në përfundim të ndeshjes, ku të diskutohen gabimet, apo të përgëzohen nëse kanë bërë mirë. Gjithashtu duhet një kohë prove në merkato, pasi shoh që harxhohen shuma të mëdha parash për lojtarë që nuk ambientohen asnjëherë në skuadrat e tyre të reja. E fundit, do të doja aplikimin e zëvendësimit të përkohshëm, për lojtarët që kanë probleme fizike”, tha Henry.

Lajme të tjera

Itali

Romelu Lukaku nuk është një nga lojtarët e konfirmuar për organikën e sezonit të ardhshëm tek Inter. Sulmuesi belg do të rikthehet në Londër...

Sport

Suedia është bërë vendi i parë në botë që ka regjistruar zyrtarisht seksin si sport. “Si çdo sport tjetër, arritja e rezultateve të dëshiruara...

Merkato

Raphaël Guerreiro e mbylli mes lotësh aventurën 7-vjeçare me Borussia Dortmund. Anësori i majtë portugez, shpresonte të largohej me titull dhe festë, por dëshira...

Featured

Andrea Pirlo rikthehet të luajë futboll në moshën 44-vjeçare. Mediet italiane raportojnë se Pirlo do të luajë në Kings League, pas mbylljes së eksperiencës...