Connect with us

Hi, what are you looking for?

Itali

Pioli: Milan fituese e Champions? Pse jo, edhe Dortmund shkoi në finale!

Stefano Pioli foli në konsferencë për shtyp para ndeshjes së parafundit në kampionat që Milani luan në transfertë ndaj Torinos. Tekniku i kuqezinjve, theksoi se nuk mendon për të ardhmen ndërsa shtoi se Milani mund ta fitojë Championsin në të ardhmen.

Motivimi:

“Ishte një javë e mirë sepse nuk kishim fituar për një kohë të gjatë. Fitorja ndaj Cagliarit dhe vendi i dytë na lejoi të jemi më të qetë. Qetësia do të na ndihmojë në këto dy ndeshje. Torino është një ekip i mirë dhe ka një mbrojtje të shkëlqyer”.

Skuadra:

“Theo pati një atak gripi sot dhe ne do të shohim nëse ai mund të shërohet. Të gjithë dhanë gjithçka këtë vit dhe patën qëndrime pozitive. Nëse ia dal, do t’i lë të gjithë të luajnë në këto dy ndeshjet e fundit. Ne kemi nevojë për sjelljen e duhur dhe dëshirën e duhur”.

Lexo edhe: 

Ditët e fundit në Milanello?

“Unë përpiqem të mos mendoj për këtë. Siç kam bërë gjithmonë që kur jam këtu, do të takohem me klubin në fund të sezonit dhe do të bëjmë vlerësimet tona për të ardhmen. Deri atëherë do të mbetem i fokusuar.

Finalja e stilit Allegri?

“Është e vështirë të gjykosh situatat nga larg. Max është një trajner i madh dhe ka fituar shumë. Për rolin që kemi, ne e dimë se duhet të menaxhojmë disa pritshmëri dhe presione. Në këtë mjedis gjithçka është e ekzagjeruar: kritikat dhe komplimentet. Reth sjelljes së Allegrit nuk kam asnjë gjykim për të bërë apo koment për të bërë”.

Vota për sezonin?

“Pa votë. Ne patëm një kampionat më të mirë se vitin e kaluar dhe një rrugëtim më të keq europian”.

Lexo edhe: 

VAR i vendosur në dyshim…

“Unë nuk mendoj se është e lehtë ta zbatosh atë. Në Angli madje duan ta heqin. Unë jam për të luajtur më shumë dhe për të luajtur më shumë kohë. Nuk e di nëse të kesh më shumë ndërprerje në lojë është mënyra më e mirë.”

Marrëdhënia me ekipin dhe e ardhmja?

“Këto pyetje nuk duhet të më bëhen për momentin. Giroud nuk do të luajë që nga fillimi nesër, por do të luajë ndeshjen e fundit. Shpresoj të arrijë 50 gola. Marrëdhënia me disa lojtarë që kanë qenë me mua për shumë vite është shumë e thellë dhe shkon përtej asaj që bëjmë në fushë, për këtë jam mirënjohës dhe i lumtur sepse isha emocional këtu së bashku me lojtarët e mi”.

Lamtumirat e Giroud dhe Kjaer…

“Po flasim për lojtarë që ishin shumë të rëndësishëm për marrëdhënien që kishin me mua dhe për përkushtimin dhe peshën në dhomat e zhveshjes. Por ndërkohë shumë të tjerë janë rritur dhe do të veprojnë si forcë lëvizëse për të tjerët në të ardhmen. Ne e fituam titullin sepse të gjithë dhanë gjithçka, jo vetëm falë meje dhe Giroud-it. Ne bëmë diçka të jashtëzakonshme dhe u shpërblyem me një sukses të madh. Giroud ishte kryesor së bashku me Kjaer dhe Zlatan për atë që më dhanë dhe atë që i dhanë ekipit”.

A mund ta fitojë Milani Ligën e Kampionëve?

“Shpresoj se mund ta bëjë këtë, por është vërtet e vështirë. Niveli i Champions League është shumë i lartë dhe Milani duhet të vazhdojë të rritet dhe të investojë. Por këtë vit, Borussia Dortmund, e cila është e pesta në Bundesliga, shkoi në finale…”, u shpreh Pioli.

Lajme të tjera

Futboll

Vinicius Junior ka përfunduar në shënjestrën e ish-futbollistit brazilian, Carlos Alberto Gomes, i njohur si Pintinho. Ky i fundit që ka bërë karrierë në...

Euro 2024

Një përplasje e rëndë ndodhi në ndeshjen Skoci-Hungari, me lojtarin e hungarezëve Barnabas Varga që ka rënë pa ndjenja në tokë pas tronditjes së...

Kombëtare

Armando Broja do të largohet nga Chelsea këtë verë. Për sulmuesin ka patur oferta nga disa skuadra europiane, por SuperSport mëson ekskluzivisht nga burime...

Euro 2024

Trajneri i Spanjës, Luis De La Fuente tha për mediet në prag të ndeshjes ndaj Shqipërisë që luhet këtë të hënë për llogari të...