Futboll

Plani i Perezit alarmon FIFA-n, klubet e “SuperLigës” kërconehen me përjashtim

Sapo u zbulua plani i presidentit të Napolit, Florentino Perez (nga The Times), erdhi menjëherë paralajmërimi i presidentit të FIFA-s, Gianni Infantino. Në komunikatën e institucionit më të lartë të futbollit botëror, dukej qëndrimi pro 6 konfederatave kontinentale, që kundërshtonte projektin e SuperLigës.

Klubet dhe lojtarët që do të tentojnë të marrin pjesë në këtë kompeticion (projekt i klubeve të mëdha në Europë), do të përjashtohen nga çdo aktivitet zyrtar, Kupa dhe Botëror.

Një paralajmërim drejtuar veçanërisht presidentit të Real Madridit, Florentino Perez, e pas tij klubeve të tjera që synojnë të jenë pjesë e këtij projekti (mes tyre edhe klubet italiane Juve, Inter e Milan).

Sikurse shkruan sot “La Repubblica”, projekti i Florentino Perezit ka si model Euroligën e basketbollit:

5 skuadra të kualifikuara në fushë dhe 15 themelueset e regjistruara, me të ardhura të garantuara 350 milionë euro për çdo shoqëri të përzgjedhur.

Por cilat janë këto 15 “të përzgjedhurat”? Bëhet fjalë për emrat të rëndësishëm të futbollit anglez si United, Liverpool, City, Arsenal, Chelsea e Tottenham; tri spanjollet, Real, Barcelona e Atletico Madrid), tri italianet, Milan, Juventus e Inter; dy gjermanet Bayern e Dortmund); një franceze, PSG.

Ndeshjet do të zhvilloheshin në mesjavë me skuadrat që do të ndaheshin në dy grupe me nga 10 ekipe.

 

 

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency