Futboll

Plani optimist i Danimarkës, rikthimi i tifozëve në stadium brenda muajit korrik

Drejtuesit e futbollit në Danimarkë janë optimistë se deri në fund të këtij sezoni do të jenë në gjendje për të zhvilluar ndeshjet e kampionatit, me praninë e spektatorëve nëpër shkallët e stadiumeve. Fillimisht Superliga Daneze do të rikuperojë takimin e prapambetur Aarhus – Randers dhe në vazhdim deri të martën në mbrëmje skuadrat e ligës elitare në vendin skandinav do të luajnë të gjitha ndeshjet e Javës së 25, që është edhe java e parafundit e sezonit të rregullt, përpara se ekipet të ndahen në dy grupe: 6 klubet në pjesën e sipërme të klasifikimit të përgjithshëm do të përballen ndërmjet tyre për të vendosur fatin e titullit, ndërsa 8 skuadrat e mbetura do të masin forcat mes tyre për të përcaktuar edhe ekipet që do të zbresin një kategori më poshtë.

Një gjë është e sigurt, tetë ndeshjet e para, që pas rifillimit të kampionatit do të zhvillohen me dyer të mbyllura, ndërsa në vazhdim krerët e federatës kanë në projekt për të kthyer publikun në tribunat e stadiumeve. Drejtuesit kanë planifikuar madje një rikthim të mundshëm të tifozëve, duke filluar që nga muaji korrik. Danimarka e ka përballuar mirë situatën e pandemisë së virusit COVID-19 dhe vendi skandinav pozicionohet në vendin e 47 për nga numri i të prekurve me koronavirus, me 11.480 të infektuar gjithsej, prej të cilëve kanë humbur jetën 565 persona, gjithsesi në mënyrë të kuptueshme forca e këtij virusi tashmë ka rënë ndjeshëm dhe masat shtrënguese janë lehtësuar prej kohësh.

Vetë krerët e ligës kryesore në vend kanë si pikësynim pikërisht rikthimin e fansave të shumtë përpara mbylljes së këtij edicioni të kampionatit, një vendim i vështirë por gjithashtu edhe i kuptueshëm, duke marrë në konsideratë faktin që Qeveria e Danimarkës ka preferuar të rikthejë publikun në teatër apo edhe në sallat e kinemave, natyrisht duke respektuar distancën e nevojshme në këto ambiente. Qeveria e këtij vendi në veri të Kontinentit të Vjetër ka lejuar gjithashtu edhe grumbullimet masive, deri në 500 vetë, e nga një vendim i tillë sigurisht që kanë marrë zemër edhe drejtuesit e klubeve, që shpresojnë të rikthejnë nëpër shkallët e stadiumeve edhe tifozët e ndryshëm të ekipeve.

Është diskutuar edhe mundësia për të lejuar në këto impiante çerekun apo gjysmën e kapacitetit të plotë të spektatorëve, megjithëse për hir të së vërtetës duke patur parasysh turma të tilla që përbëjnë 25% apo 50% të kapacitetit të plotë të një stadiumi mbetet një detyrë tepër e vështirë, për të mos thënë e pamundur, që fansat e shumtë të tregohen të përmbajtur dhe të ruajnë distancën, për t’u treguar treguar të kujdesshëm, në mënyrë që të mos festojnë një gol të shënuar pranë njëri – tjetrit.

Shefi ekzekutiv i Ligës Daneze të Futbollit Claus Thomsen deklaroi se do të përpiqen që të marrin masat e duhura, duke u përshtatur pikërisht me situatën apo dhe zhvillimet që do të ndodhin në parqe, apo edhe në sallat e ndryshme në teatër dhe kinema, sidoqoftë 50-vjeçari shpjegoi se si kusht kryesor për përmbushjen e objektivit për të rikthyer spektatorët në shkallët e stadiumeve mbetet pikërisht respektimi i distancës. Ndërkohë nuk mungojnë zgjedhjet alternative, për të bërë që futbollistët në fushë të mos ta ndjejnë mungesën e mbështetësve të tyre në impiantet sportive.

Kështu Aarhus synon të bëhet klubi i parë në rruzull, me një tribunë virtuale. Janë plot 22 sektorë në Tribunën Qendrore të Stadiumit Ceres Park Arena ku do të projektohet përmes një eksperience të re digjitale imazhi i tifozëve të ekipit pranë njëri – tjetrit, nëpërmjet shërbimit të video – konferencave Zoom. Për momentin në Danimarkë kampionati kryesohet nga Midtjylland që udhëheq me plot 12 pikë më tepër se Kopenhageni, ndërsa Aarhus ndjek i shkëputur në vendin e tretë. Ky edicion i kampionatit danez është planifikuar që të përfundojë më datë 26 korrik, ndërsa sezoni i ri i Superligës në Danimarkë pritet të startojë në muajt gusht ose shtator.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency