Connect with us

Hi, what are you looking for?

Formula 1

“Pole-Position” surprizues në Spanjë, zhgënjen Leclerc dhe befason Hamilton

Lando Norris do të niset i pari në garën e së dielës në Çmimin e Madh të Spanjës në Formula 1. Piloti britanik i McLaren befasoi kundërshtarët dhe regjistroi kohën më të shpejtë në cirkuitin e Montmelo, duke siguruar edhe “Pole-Position” e dytë në karrierën e tij.

Lexo edhe:

Pas pilotit të McLaren, i dyti në radhë vjen menjëherë kampioni i Botës, Max Verstappen ndërsa një pozicion të mirë arriti Leëis Hamilton që do të niset i treti. Në vendin e katërt piloti tjetër i Mercedes, George Russell dhe vetëm në vendin e pestë, Charles Leclerc. Sakaq, plotësuan dhjetëshen e parë Sainz, Gasly, Perez, Ocon dhe Piastri.

Radha e nisjes për Çmimin e Madh të Spanjës:

 • 1. Norris (McLaren) 1’11″383
 • 2. Verstappen (Red Bull) 1’11″403
 • 3. Hamilton (Mercedes) 1’11″701
 • 4. Russell (Mercedes) 1’11″703
 • 5. Leclerc (Ferrari) 1’11″731
 • 6. Sainz (Ferrari) 1’11″736
 • 7. Gasly (Alpine) 1’11″857
 • 8. Perez (Red Bull) 1’12″061
 • 9. Ocon (Alpine) 1’12″125
 • 10. Piastri (McLaren) s.t.
 • 11. Alonso (Aston Martin) 1’12″128
 • 12. Bottas (Sauber) 1’12″227
 • 13. Hulkenberg (Haas) 1’12″310
 • 14. Stroll (Aston Martin) 1’12″372
 • 15. Zhou (Sauber) 1’12″738
 • 16. Magnussen (Haas) 1’12″937
 • 17. Tsunoda (RB) 1’12″985
 • 18. Ricciardo (RB) 1’13″075
 • 19. Albon (Williams) 1’13″153
 • 20. Sargeant (Williams) 1’13″509

Lajme të tjera

Euro 2024

Dështimi i radhës i kombëtares angleze ka trishtuar jo pak tifozët e zjarrtë ishullorë. Mes tyre edhe Gary Lineker, ish-sulmuesin historik të “Tre Luanëve”,...

Serie A

Vincenzo Iaquinta, kampion bote me Italinë në Gjermani 2006, u ndal te gara e madhe për fitimin e titullit kampion në sezonin e ri...

Merkato

Como u rikthye në Serie A pas 21 vitesh, por ambicia dhe paratë nuk mungojnë në klub, me drejtuesit që po punojnë për ndërtimin...

Euro 2024

“Spanja dhuroi spektakël, është një skuadër e jashtëzakonshme me lojtarë të rinj të pabesueshëm. Është një model i pakonkurrueshëm për t’i dhënë vlerë akademisë....