Futboll

Prekja e topit me dorë, nga sezoni i ri me rregullore të re

Shumë faulle për prekje të topit me dorë, shumë penallti të dhëna dhe shumë gola të anuluar pikërisht për një prekje me dorë. IFAB (Bordi Ndërkombëtar i Shoqatës së Futbollit), në Asamblenë e Përgjithshme vjetore, ka vendosur të kthehet në të kaluarën dhe të sqarojë pikat kryesore të ndalimit të lojës kur topi preket me dorë.

Pra, nga sezoni tjetër do të ketë një goditje të lirë (ose penallti) kur dora prek topin në këto situata:

– Një lojtar prek qëllimisht topin me dorë/krah, për shembull, duke lëvizur dorën/krahun drejt topit;

– Një lojtar prek topin me dorë/krah duke rritur në mënyrë të panatyrshme vëllimin e trupit të tij. Një lojtar konsiderohet se e ka bërë trupin e tij në mënyrë të panatyrshme më të madh kur pozicioni i dorës/krahut nuk është një pasojë e justifikueshme e lëvizjes së trupit të lojtarit për atë situatë specifike.

– Një lojtar shënon një gol direkt me dorën/krahun e tij, edhe nëse është aksidental, ose shënon pas prekjes së tij të dorës/krahut.

Një aspekt tjetër ndryshon pikërisht në lidhje me këtë pikë të fundit: prekja aksidentale e topit me duar, që e çon një shok skuadre të shënojë një gol ose të ketë një mundësi për të shënuar një gol nuk do të konsiderohet më faull.

Në përgjithësi, thotë IFAB, do të jetë në dorën e gjyqtarit, pasi do të varet nga ai që të kuptojë kur një lojtar do të rrisë vëllimin e trupit të tij në mënyrë të panatyrshme.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency