Serie A

Prekja me dorë e Bonuccit, ja pse nuk u akordua penallti kundër Juves

Sezonin e kaluar në kampionatin italian u vërshëllyen plot 186 penallti, një rekord absolut ky në botën e futbollit, çka bëri që klasa e arbitrave të reflektojnë dhe të modifikojnë rregulloren, për të mos përsëritur të njëjtën gjë edhe këtë sezon.

Kështu pak ditë më parë dizenjatori i arbitrave Nicola Rizzoli mblodhi të gjithë gjyqtarët e Serisë A dhe B, për t’u dhënë direktiva të reja, ndërsa porosia primare ka qenë që të shmangen penalltitë për kontaktet e lehta dhe të vlerësohen me kujdes prekjet me dorë.

“Nuk dua të shoh më penallti për kontakte të lehta, ashtu siç duhet të vlerësojmë mirë prekjet me dorë. Mbrojtësit nuk mund të luajnë si pinguinë, ndaj jo çdo prekje me dorë duhet akorduar penallti”, tha Rizzoli.

Dhe menjëherë rasti i parë vjen në ndeshjen e njërës prej skuadrave që është përfshirë shpesh në polemikat për favorizim nga arbitrat, Juventusit, mbrëmjen e djeshme ndaj Sampdorias.

Gjithçka ndodhi pranë fundit të pjesës së parë, kur pas një kthese në Bonnazzolit në zonë, topi u ndal në dorën e Bonuccit, por arbitri lejoi vazhdimin e aksionit dhe nuk iu referua as VAR-it për një rishikim të episodit.

Në moviolat e emisioneve sportive u komentua si një risi mjaft interesante, kjo për të mos vërshëllyer penallti çdo prekje të topit me dorë dhe e quajtën të drejtë vendimin e arbitrit Piccinini në Juve-Samp, por theksuan se kjo “njësi matëse” duhet ndjekur gjatë gjithë sezonit.

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Më të lexuarat

To Top
Evolve Web Agency Evolve Web Agency