Connect with us

Hi, what are you looking for?

Premier League

Premier League/ Luton Town, pas 31 vjetësh në elitën e futbollit anglez

Luton Town do të luajë në edicionin e ardhshëm (i 32-ti) në Premier League, pasi mposhti 6-5 në ruletën e penaltive Coventry-n, në finalen e play-off të EFL Championship të shtunën.

Ky sukses në stadiumin Wembley, bëri që Luton të kthehej në nivelin më të lartë të futbollit anglez për herë të parë që nga viti 1992.

Jordan Clark kaloi në epërsi Lutonin në mesin e pjesës së parë, para se Gustavo Hamer të barazonte shifrat në minutën e 66-të.

Lexo edhe:

Në fundin e kohës së rregullt, pot edhe gjatë dy kohëve shtesë me nga 15 minuta nuk pati ndryshim tjetër rezultati, kështu që skuadra e tretë (pas Burnley-t dhe Shefieldit) do të përcaktohej nga goditjet e penalltive.

11 lojtarët e parë gjetën rrjetën derisa mbrojtësi i Coventry-t, Fankaty Dabo, dështoi përballë portierit të Lutonit.

 

Lajme të tjera

La Liga

Eric Garcia u detyrua të largohej nga Barcelona këtë merkato teksa u transferua te Girona me anë të formulës së huazimit. Pasi debutoi me...

Legjionarët

30 mijë tifozë polakë në stadiumin ‘Wojska Polskiego’ të Varshavës, thërrasin në kor emrin e Ernest Muçit, i cili bëri një 70-minutësh për kornizë...

Kombëtare

Kushtojnë shtrenjtë flakadanët e hedhur në fushë në fillim të ndeshjes me Poloninë nga tifozët kuqezi, duke shkaktuar ndërprerjen e ndeshjes për disa minuta....

Conference League

Ernest Muçi bëhet padyshim protagonisti i mbrëmjes në Conference League, pasi ia doli të shënojë dy herë në ndeshjen e parë në grup mes...