Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Prenga analizon Dinamo-Skënderbeu

Me një karrierë të gjatë si lojtar dhe trajner në Kroaci, ai është një nga shqiptarët që e njeh deri në qelizë futbollin kroat. Bëhet fjalë për trajnerin Besnik Prenga. 48-vjeçari i lindur në Mirditë aktualisht drejton skuadrën e Lucko, por në të shkuarën ka drejtuar edhe Lokomotivën e Zagrebit, skuadra e dytë e kryeqytetit kroat. Në prag të duelit play off mes Skënderbeut dhe Dinamos së Zagrebit, Prenga thekson se skuadra kroate është rikthyer sërish në nivelet më të larta dhe do të jetë një pengesë e madhe për korçarët në “Maksimir”.

Tashmë që Pjaca dhe Rog janë transferuar në Serie A, Dinamo e Zagrebit ka humbur diçka nga shkëlqimi i dy viteve më parë kur triumfoi ndaj korçarëve në play off të Champions League, por Prenga thekson se ekipi kundërshtar ka elementë të tjerë me vlerë që mund të bëjnë diferencën.

Herdi Prenga ka ndjekur gjurmët e të atit në futbollin kroat dhe Besniku është një nga ata teknikë që di të evidentojë talentin tek të rinjtë. Ai shton se edhe Skënderbeu ka armët e veta të forta dhe një prej tyre është Liridon Latifi.

Në fund ai heq petkun e analistit dhe e pranon se në këtë duel zemra e tij do të rrahë për ekipin e Ilir Dajës.

Lajme të tjera

La Liga

Eric Garcia u detyrua të largohej nga Barcelona këtë merkato teksa u transferua te Girona me anë të formulës së huazimit. Pasi debutoi me...

Legjionarët

30 mijë tifozë polakë në stadiumin ‘Wojska Polskiego’ të Varshavës, thërrasin në kor emrin e Ernest Muçit, i cili bëri një 70-minutësh për kornizë...

Kombëtare

Kushtojnë shtrenjtë flakadanët e hedhur në fushë në fillim të ndeshjes me Poloninë nga tifozët kuqezi, duke shkaktuar ndërprerjen e ndeshjes për disa minuta....

Kombëtare

Shtatori kuqezi sjell një rekord të ri për Shqipërinë edhë në renditjen botërore të FIFA-s. Falë barazimit në Pragë me Çekinë dhe fitores ekzaltuese...