Connect with us

Hi, what are you looking for?

Formula 1

Presidenti i FIA-s “kërcënon” Hamilton me shokë: Ky sport nuk është një platformë për LGBTQ+

Sportistët në të gjithë botën janë angazhuar gjithnjë e më shumë në lidhje me të drejtat e komunitetit LGBTQ+. Futbollistët vendosin shiritat në ngjyrat e ylberit, ndërsa edhe në Formula 1, Lewis Hamilton por edhe Sebastian Vettel kanë ndërmarrë veprimet e tyre sensibilizuese.

Megjithatë, rregullat duket se do të ashpërsohen sa i takon sezonit të ardhshëm të Formula 1 me presidentin e Federatës Ndërkombëtare të Automobilizmit (FIA) Mohammed Ben Sulayem që thekson se pilotët do të përballen me sanksione nëse ndërmarrin akte në mbështetje të komunitetit LGBTQ+.

“Ne kërkojmë të ndërtojmë ura dhe sportin e aplikojmë për arsye paqësore. Por, ne nuk do të lejojmë që FIA të përdoret si një platformë për axhendat personale. Ajo që pilotët bëjnë më mirë është të garojnë dhe kaq. Janë shumë të mirë në profesionin e tyre, dhurojnë spektakël dhe janë yje. Askush nuk i ndalon ata në talentin e tyre dhe për atë që kërkojnë të shprehin, ka platforma të tjera”, u shpreh Mohammed Ben Sulayem.

Lajme të tjera

Kombëtare

Mjaft i dëshpëruar u shfaq trajneri Sylvinho në intervistën për SuperSport, pas humbjes minimale në Poloni. Trajneri brazilian nuk i kurseu komplimentet për atë...

Premier League

Tottenham shkarkon Conten. Lajmi ishte në ajër prej ditësh por mbrëmjen e të dielës ka ardhur edhe zyrtarizimi i prishjes së bashkëpunimit mes palëve....

Euro 2024

Shqipëria e nis me humbje edicionin e ri të kualifikueseve të Euro 2024, duke u mundur minimalisht 1-0 në Varshavë. Një gol i shënuan...

Euro 2024

Kombëtarja shqiptare do të nisë rrugëtimin drejt Gjermani 2024 përballë Polonisë në Varshavë.. Trajneri Sylvinho dhe Sokol Cikalleshi, dolën në konferencën e zakonshme për...