Connect with us

Hi, what are you looking for?

Euro 2024

Projeksionet e Euro 2024, mësoni sa shanse ka Shqipëria për t’u kualifikuar

Shqipëria nuk i ka humbur shpresat për kalimin e fazës së grupeve të Euopianit e ndoshta fitorja mbrëmshme e Spanjës përballë Italisë i ka rritur shanset e një rezultati historik të kuqezinjve në ndeshjen e fundit përballë ekipit “La Roja”.

Skuadra e drejtuar nga De La Fuente e ka siguruar tashmë vendin e parë dhe ndaj kuqezinjve, në ndeshjen e tretë, pritet të luajë me shumë ndryshime në formacion.

Projektimet e fundit të Euro 2024 tregojnë se Shqipëria ka më pak shanse edhe se Kroacia për të vijuar më tej, por gjithsesi mundësia është dhe duhet shfrytëzuar.

Ekipet e mëdha si Spanja, Anglia, Gjermania, por edhe Zvicra, sipas projeksioneve bazuar në kombinimet e mundshme dhe statistika janë 100% të kualifikuara.

Lexo edhe:

Praktikisht të kualifikuara, por me një përqindje të papërfillshme rezervë, janë Portugalia (99%), Franca (98%), Turqia (98%), Holanda (97%) dhe Sllovakia (94%).

Shqipëria, sipas projeksioneve, ka 22% shanse për t’u kualifikuar: praktikisht janë 22% shanse për të fituar me Spanjën, pasi me katër pikë, është thuajse i sigurt kualifikimi i një mes vendeve të treta më të mira.

Dy përfaqësueset me më pak shanse për të vijuar përtej fazës së grupeve janë Gjeorgjia (17%) dhe Hungaria (19%).

 

 

 

Lajme të tjera

Featured

Thomas Strakosha është zyrtarisht lojtari më i ri i skuadrës së AEK Athens. Këtë lajm e ka konfirmuar vetë klubi grek përmes rrjeteve sociale,...

Merkato

Roberto De Zerbi ka nisur aventurën në stolin e Marseille, teksa në krye të listës së përforcimeve ka vendosur sulmuesin e talentuar të Interit...

Legjionarët

Etrit Berisha drejt Serisë B. Gardiani 35-vjeçar shqiptar është i lirë, pasi i ka përfunduar kontrata me Empolin, ku edhe mbylli sezonin e aktual,...

Futboll

Ronald Koeman ka konfirmuar se ai synon të vazhdojë punën e tij si trajner i Holandës, pavarësisht faktit se së fundmi gruaja e ti...