Connect with us

Hi, what are you looking for?

Futboll

Protesta e Shevës: Putin vrasës, kush do e ketë radhën pas Ukrainës?

Andriy Shevchenko ka prekur temën e luftës në prononcimin e dhënë për mediet italiane. E ka të vështirë të flasë për futboll apo diçka tjetër. E ka të pamundur.

Rusia ka nisur një agresion ushtarak kundër Ukrainës së tij, sulm që ka nxitur reagime të shumta nga komuniteti ndërkombëtar.

Ukrainasit po luftojnë dhe po bëjnë një rezistencë heroike, por Rusia nuk ka ndërmend të ndalet dhe askush nuk e di se kur mund të marrë fund kjo luftë absurde.

Sheva, i cili udhëhoqi si trajner kombëtaren e Ukrainës deri në çerekfinalet e Euro 2020, ndihet krenar për bashkëpatriotët e tij dhe e cilëson Vladimir Putin si vrasës.

Futbolli për mua nuk ekziston në këto momente. Çdo mëngjes vras mendjen se çfarë mund të bëj për vendin tim. Ndihem krenar për popullin tim. Ata po luftojnë për liri dhe të drejtat e tyre në tokën e tyre.

Putin? Ai është një vrasës. Tani jemi ne objektivi, pasi Ukraina ndodhet në kufi me Rusinë. Po pastaj kush e ka radhën?

Kam një mesazh edhe për popullin rus: reagoni! Si mund të jeni dëshmitarë i kësaj që po ndodh?!

Dilni në rrugë, mbushini sheshet dhe ndaloni luftën”, deklaroi ish-sulmuesi i paharrueshëm i Milanit, ekip me të cilin fitoi titullin, Champions League dhe “Topin e Artë”.

[quiz-cat id=”297576″]

Lajme të tjera

Merkato

Bento Matheus Krepski pritet të jetë një nga përforcimet e Interit gjatë merkatos verore. Kampionët e Italisë kanë përzgjedhur 24-vjeçarin brazilian si portierin e...

La Liga

Xavi rrezikon shkarkimin nga posti i trajnerit të Barcelonës sapo të mbyllet sezoni. Deklarata e fundit ka sjellë shqetësim në klub, teksa është pritur...

Itali

Orë vendimtare për Interin. Të hënën e 20 majit skadon huaja që fondi “Oaktree” i ka dhënë numrit një të zikaltërve në vitin 2021....

Ligue 1

Milan Skriniar zgjodhi të thyejë raportet e tij me Interin dhe tifozerinë zikaltër, për t’u transferuar një vit më parë te Paris Saint Germain...