Connect with us

Hi, what are you looking for?

Featured

Protestë e lojtarëve kundër federatës, anulohet dy orë para nisjes miqësorja Kanada-Panama

Gëzimi për kualifikimin në Botëror i arritur pas 36 vitesh nga hera e fundit dhe e vetme tashmë në Kanada është zhdukur. Pak muaj para Katarit 2022, kombëtarja kanadeze ka protestuar kundër Federatës së saj të Futbollit, duke kërkuar më shumë të drejta në aspektin ekonomik në funksion të kompeticionit të ardhshëm ndërkombëtar.

Shpresuam që kualifikimi i kësaj skuadre në Kupën e Botës do të sillte një nivel respekti dhe mundësish financiare që mund të rriste mundësitë për brezin e ardhshëm të lojtarëve të vendit tonë dhe të ndryshonte përgjithmonë futbollin në Kanada”, -shkruajnë lojtarët në një letër zyrtare drejtuar federatës së tyre.

Për të mbajtur qëndrim për këtë çështje, skuadra e Kanadasë ka vendosur të mos dalë në fushë në miqësoren kundër Panamasë, që ishte planifikuar të luhej në orën 01:00, duke detyruar Federatën e Futbollit të anulojë ndeshjen më pak se dy orë para fillimit.

“Ku është progresi? Ku janë paratë? Mësuam se në vitin 2018 Federata e Futbollit nënshkroi një marrëveshje me Canada Soccer Business që komprometonte plotësisht mundësinë e shfrytëzimit ekonomik të suksesit të arritur në fushë nga ekipet tona kombëtare. Rritja e projektit mbi vjet?”-shkruhej më tej në letër.

Më pas lojtarët trajtuan temën që lidhet me Botërorin e ardhshëm dhe çmimet e kualifikimit.

“Në mars filluam negociatat me Federatën e Futbollit, por ata pritën deri më 2 qershor për të paraqitur një ofertë, për këtë arsye ne kemi vendosur të mos luajmë ndeshjen e sotme kundër Panamasë. Është koha të mbajmë qëndrim për të ardhmen e futbollit në Kanada”,-shkruan lojtarët.

Kërkesat e lojtarëve kanë të bëjnë me transparencën dhe rishikimin e Marrëveshjes së Biznesit të Futbollit Kanadez, marrëveshjes së nënshkruar nga Federata e Futbollit, por edhe një strukturë të drejtë pagese mes kombëtares së meshkujve dhe femrave. Ndër çmimet që lidhen me Kupën e Botës, kanadezët kërkuan gjithashtu 40% të çmimit në para dhe një paketë të plotë për miqtë dhe familjen.

Pra, pak muaj nga Katari 2022, një zhurmë e papritur që mund të përfshijë edhe ndeshjen kundër Curaçao, e vlefshme për Ligën e Kombeve CONCACAF, e planifikuar për të premten duket si një rrezik i madh.

Lajme të tjera

Futboll

Skuadra e Mechelen, e drejtuar nga Besnik Hasi, rikthehet tek fitorja në kampionat belg në play off-in e grupit të Conference League. Pas humbjes...

Premier League

Armando Broja mund të përdoret nga Chelsea për të balancuar financat, duke u nxjerrë në shitje. Blutë kanë shpenzuar shuma marramendëse në sesionet e...

La Liga

Që kur Xavi Hernandez njoftoi se do të largohej nga Barcelona në fund të sezonit, gjërat kanë filluar të shkojnë më mirë te “Blaugrana”....

Futboll

Fernando Santos nuk është më trajner i Beshiktashit, ka bërë të ditur klubi nga Stambolli këtë të shtunë. Vendimi u mor pas barazimit (1-1)...