Connect with us

Hi, what are you looking for?

Katar 2022

Protestojnë shtatë Kombëtare, FIFA ndryshon mbishkrimin në shiritin e kapitenëve

Mbajtja e shiritit të kapitenit me mbishkrimin “One Love” në Botërorin e Katarit, vazhdon të krijojë polemika dhe debate të shumta.

Shtatë kombëtare (Anglia, Uellsi, Holanda, Gjermania, Belgjika, Danimarka dhe Zvicra) kanë reaguar me një deklaratë të përbashkët, duke theksuar se nuk do bien pre e kërcënimeve me ndëshkimin e kapitenëve me karton të verdhë.

Kam folur me autoritetet më të lartë në vend dhe më është konfirmuar se të gjithë janë të mirëpritur”, deklaroi Gianni Infantino, presidenti i FIFA-s. Qeveria Botërore e Futbollit ka marrë një vendim zyrtar që lejon kapitenët e Kombëtareve të mbajnë në krah shiritin me mbishkrimin “Jo diskriminimit”.

Një gjë e tillë ishte vendosur të lejohej nga ndeshjet çerekfinale në vazhdim, por kapitenët do kenë mundësinë ta mbajnë në krah që në sfidat e para të fazës së grupeve.

Lajme të tjera

Katar 2022

Lionel Messi rikthehet të flasë për triumfin e Argjentinës së tij në Botërorin Katar 2022. Në një intervistë të gjatë kapiteni i kombëtares albiceleste...

Kategoria Superiore

Vesel Limaj u largua nga Tirana drejt Rumanisë, duke ndërprerë me konsensus marrëdhënien me kampionët e Shqipërisë. Për SuperSport, futbollisti nga Malisheva i lindur...

Featured

Gjatë periudhës së merkatos, janë të shumta mundësitë që një lojtar të ndryshojë klub dhe fanellë. Mirëpo, edhe pse shumë të rrallë, ka nga...

Futboll

Portieri i Yeni Malatyaspor, Ahmet Eyup Turkaslan raportohet mes viktimave që humbën jetët nga tërmeti vdekjeprurës në Turqi. Lajmin tragjik e zyrtarizoi trajneri Yalmaz...