Connect with us

Hi, what are you looking for?

Katar 2022

Psikodramë e Brazilit, prej dy dekadash “rrëzohet” në pengesën e parë të vërtetë

“Seleçao” eliminohet në çerekfinale të Kupës së Botës me futbollin e tij vallëzues në pengesën e parë të vërtetë. Pesë herë fituesit e Kupës së Botës vazhdojnë agjërimin prej 20 vjetësh (që kur u shpallën për herë të fundit kampionë në vitin 2002.

Që nga suksesi i fundit në finale me Gjermaninë, dy dekada më parë, “Seleçao” është eliminuar thuajse gjithmonë në çerekfinale.

Në vitin 2006 e nxori jashtë Franca e Zinedine Zidane me golin e Henry (0-1), në 2010, kundër Holandës së udhëhequr nga Sneijder humbi 1-2, në në vitin 2018, në Rusi, e eliminoi Belgjika (2-1) dhe këtë here, u dorëzuan pas penalltive përballë Kroacisë. Përjashtimi i vetëm ishte Botërori i luajtur në shtëpi, në vitin 2014, ku në mënyrë paradoksale edhe, pse arriti në gjysmëfinale, eliminimi ishte edhe më poshtërues, me një 1-7 kundër Gjermanisë.

Lajme të tjera

Kategoria Superiore

Big Brother Mania edhe në mbrëmjen gala “Më të mirët 2022”, që organizohet nga FSHF dhe Digitalb, dhe që po transmetohet në SportNews, teksa...

Segunda Division

Myrto Uzuni rikthehet vrullshëm. Pas dy ndeshjes mungesë për shkak dëmtimi, sulmuesi i Kombëtares Shqiptare është rikthyer titullar në sfidën Granada-Andorra dhe ka shënuar...

Eliminatore

Pasi mbylli aventurën me Portugalinë, tashmë trajneri Fernando Santos është prezantuar te Polonia. Tekniku portugez do ë provojë të polakët në Europianin e vitit...

Futboll

El Mundo Deportivo ka zbuluar një prapaskenë interesante që ka lidhje me Cristiano Ronaldon dhe Leo Messin. Sulmuesi portugez ishte ende pjesë e Real...