Connect with us

Hi, what are you looking for?

Eredivisie

PSV triumfon me përmbysje, “i bën” presion Ajax-it

PSV ruan ritmin në Eredivise, pas suksesit 1-2 në transfertën e Roterdamit përballë Spartës. Skuadra e Schmidt nuk ishte në ditën më të mirë dhe kjo u kuptua pas 32 minutash, kur vendasit kaluan në avantazh me finalizimin e gjermanit Lennart Thy.

Pavarësisht ritmit, PSV nuk ia doli të ndryshonte rezultatin. Në fraksionin e dytë gjërat ndryshuan dhe ekuilibrat u prishën, pasi në minutën e 54-të, belgu Verschueren u ndëshkua me kartonin e kuq, duke lënë vendasit në inferioritet numerik. Një moment që ndryshoi sfidën, pasi skuadra nga Eindhoveni përmbysi rezultatin në harkun e tetë minutave. Në të 59-ën, Mauro Junior barazoi fal një “perle” nga distanca, ndërsa në minutën e 67-të, japonezi Ritsu Doan shënoi golin e përmbysjes, një finalizim që në fund kishte vlerën e tre pikëve.

Skuadra e Schmidt administroi mjaft mirë kronometrin dhe pse në minutat shtesë, vendasit provuan të shënonin golin e barazimit, por pa sukses.

Me këtë fitore, PSV qëndron në vendin e dytë, me 55 pikë, ndërsa Sparta mbetet në pozita jo komode, në vendin e parafundit me 17 pikë.

Lajme të tjera

Spanjë

Lajme të mira te Real Madrid. Në seancën e fundit stërvitore, organikës së trajnerit Carlo Ancelotti-t i është bashkuar edhe Vinicius Jr. Lexo edhe:...

Featured

Rubin Kazan u përball në transfertë me Baltika, në kuadër të javës së 18-të të Premier League-s ruse. Gjashtë minuta i kanë mjaftuar sulmuesit...

Serie A

Rinovimi i Denzel Dumfries me Interin komplikohet ndjeshëm, teksa palët duket se po shkojnë drejt një divorci në fund të sezonit. Kontrata e holandezit...

Euro 2024

Pasi mësoi kundërshtarët e fazës në grupe të Euro 2024, aty ku do të përballet me Spanjën, Kroacinë dhe Italinë në Grupin B, Shqipëria...